Δύο στα δύο για τον ΓΣ Κύμης! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Δύο στα δύο για τον ΓΣ Κύμης! (ΦΩΤΟ)

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΚΥΜΗΣ - ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 96-82
Ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης έκανε πρεμιέρα στις εντός έδρας αναμετρήσεις του στην Β΄Εθνική με εντυπωσιακό τρόπο. Επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση της Κ.Αγια Παρασκευή με σκορ 96-82 και διπλασίασε τις νίκες του σε ισάριθμες αγωνιστικές, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ καλό μπάσκετ. Επόμενος αντίπαλος του ο Φιλαθλητικός, την Κυριακή 26 Οκτωβρίου στο κλειστό του Ζωγράφου.

Το ματς ήταν πολύ δυνατό, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν το δικό τους παιχνίδι. Καλύτερο ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Γυμναστικός, με τους παίκτες του κόουτς Μπρατσιάκου να εκτελούν ιδανικά το pick and roll και να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά κενά των αντιπάλων. Η Αγία Παρασκευή αντέδρασε και κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 23-19.
Στο 2ο δεκάλεπτο η Κύμη βρήκε επιθετικές λύσεις και από την περιφέρεια με τους πολύ «ζεστούς» Γκιζογιάννη και Σέττο, ενώ μέσα στην ρακέτα ο Κακιούζης έμοιαζε ασταμάτητος. Αυτό είχε ως συνέπεια να ανοίξει η «ψαλίδα» της διαφοράς πάνω από τους 10 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 49-38.

Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο 2ο μέρος, καθώς οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό και μεγάλωναν συνεχώς την διαφορά, η οποία ξεπέρασε το φράγμα των 20 πόντων. Σε αυτό το σημείο μάλιστα έγινα ακόμα πιο πιεστικοί στην άμυνα και κατάφεραν να σημειώσουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό.

Στο 4ο δεκάλεπτο έπεσε κάπως ο ρυθμός του Γυμναστικού, αφού το σκορ έδινε την δυνατότητα να δοκιμαστούν νέα σχήματα, ενώ επέτρεπε και στους παίκτες να χαλαρώσουν. Από την άλλη, η ΚΑΠ πάλεψε μέχρι τέλους να μαζέψει την εις βάρος της διαφορά, στηριζόμενη κυρίως σε νεαρούς αθλητές που άφησαν αναμφίβολα πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το τελικό 96-82, με τους φιλάθλους να πανηγυρίζουν την πρώτη φετινή νίκη του Γυμναστικού στο «σπίτι του» και να χειροκροτούν όρθιοι και τις δύο ομάδες για την προσπάθεια που κατέβαλαν στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: Α 23-19, Β 26-19, Γ 27-16, Δ 20-28

ΓΣ Κύμης (Μπρατσιάκος): Σέττος 13(2), Παπαντωνίου 7, Καπινιάρης 2, Κατράνας 4(1), Κωνσταντακόπουλος 3, Γκιζογιάννης 24(2), Κολώκας 6, Κακιούζης 22, Λόλας 8, Σιαμανδούρας 3, Ερεβμπεναζιε, Σκουλούδης 4

ΚΑΠ (Αποσκίτης): Αγγελόπουλος, Άρχος 2, Ατζαμόγλου 6(1), Δημητρίου 13(1), Φωτίου 16(1), Γκιουζέλης 13(1), Μαρίνος 3(1), Λιτόπουλος 7, Παπαδάκης 16, Τσακιρίδης 6(1), Γκιούλης, Λαμπρόπουλος