ΓΣ ΚΥΜΗΣ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 103-76! Γκανιάν για Α2! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

ΓΣ ΚΥΜΗΣ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 103-76! Γκανιάν για Α2! (ΦΩΤΟ)

Άλογο κούρσας θυμίζει ο Γυμναστικός Σύλλογος Κύμης που «καλπάζει» προς την Α2, αφού πλέον η κατάκτηση του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής είναι πιο κοντά από ποτέ...

Η ομάδα του κόουτς Μπρατσιάκου επικράτησε εύκολα του Ίκαρου Καλλιθέας με σκορ 103-76 και απομένει στην ουσία η μαθηματική επικύρωση της ανόδου, καθώς ο δεύτερος στην βαθμολογία Φάρος Κερατσινίου ηττήθηκε από τον Χολαργό.

Την επόμενη Κυριακή ο ΓΣ Κύμης αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Φάρο και θα έχει την ευκαιρία να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα μέσα στο Κερατσίνι.
ΓΣ ΚΥΜΗΣ - ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ: 103-76! Γκανιάν για Α2! (ΦΩΤΟ)Ήταν γνωστό εκ προοιμίου ότι στην αναμέτρηση του Γυμναστικού με τον Ίκαρο Καλλιθέας η διαφορά δυναμικότητας ήταν πολύ μεγάλη, αφού ο γηπεδούχος είναι πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα και ο φιλοξενούμενος τελευταίος. Στο πρώτο δεκάλεπτο όμως ο Ίκαρος κατάφερε να είναι ιδιαιτέρως ανταγωνιστικός και προβλημάτισε κάπως την ομάδα της Κύμης.

Στο τέλος της πρώτης περιόδου ο Γυμναστικός έβαλε τις βάσεις για την νίκη και στις αρχές της δεύτερης φρόντισε να «καθαρίσει» το ματς για να μην έχει άγχος στην συνέχεια.

Το 2ο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και τα μόνα ζητούμενα ήταν το εύρος της διαφοράς και το αν οι γηπεδούχοι θα περάσουν τους 100 πόντους. Τρία λεπτά μετά την έναρξη του 3ου δεκαλέπτου ο Κολώκας με καλάθι και φάουλ έδωσε προβάδισμα 20 πόντων(65-45) στην Κύμη, μια διαφορά που συντηρήθηκε στην συνέχεια εύκολα σε αυτά τα επίπεδα.

Η περίοδος έληξε 77-55 και με την έναρξη της 4ης ο Σέττος ευστόχησε σε δίποντο και έκανε το 79-57. Λίγο πριν το τέλος του παιχνιδιού ο ίδιος παίκτης με τρίποντο έσπασε το φράγμα των 100 πόντων(101-74), με το τελικό 103-76 να διαμορφώνεται με φόλοου του Λόλα.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Μιλόσεβιτς που σημείωσε 25 πόντους, ενώ πολύ καλός ήταν ο Κατράνας που πέτυχε 15 πόντους με 4 τρίποντα! Για τον Ίκαρο ο Τζόλος ήταν εξαιρετικός με 25 πόντους, με τον Χούμα να τον βοηθά στο σκοράρισμα με 16.

Το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής μέσα στο Κερατσίνι εξακολουθεί να είναι πολύ σημαντικό, αφού με νίκη εξασφαλίζουμε ουσιαστικά το πρωτάθλημα. Επιπλέον θα είναι μια ακόμα επιβεβαίωση της κυριαρχίας του Γυμναστικού αν καταφέρει να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα από το «άντρο» της δεύτερης ομάδας του πρωταθλήματος.

Οπότε την επόμενη Κυριακή θα είναι καλό να βρεθούν στο Κερατσίνι όσο περισσότεροι φίλαθλοι του ΓΣ Κύμης μπορούν για να πανηγυρίσουμε μαζί την επικείμενη κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Δεκάλεπτα: 32-26, 23-16, 22-13, 26-21
Διατητές: Μηλαπίδης, Σιώκας

ΓΣ Κύμης(Μπρατσιάκος): Σέττος 9(1), Παπαντωνίου 2, Πανταζής, Κατράνας 15(4), Κωνσταντακόπουλος 9(1), Γκιζογιάννης 7(1), Κολώκας 11, Λόλας 11, Σιαμανδούρας 8, Ερεβμπεναζιε 4,Σκουλούδης 2, Μιλόσεβιτς 25(1)

Ίκαρος Καλλιθέας(Λιόγας): Ντουζίδης 9(1), Χούμας 16(1), Σκούφης, Κούρτης 8(2), Παπαδάκης, Τζόλος 25(1), Κουρέπης, Ιορδάνογλου 4, Τάρλας, Βουγιούκας 10(1), Σκόρδας 4(1)