Βασίλισσα της Ευρώπης: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Βασίλισσα της Ευρώπης: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το Champions League

Η Ρεάλ νίκησε με 5-3 την Ατλέτικο στην διαδικασία των πέναλτι και κατέκτησε στο Μιλάνο το 11ο τρόπαιο Champions League...

Στην κορυφή της Ευρώπης ανέβηκε η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία μπορεί να αγχώθηκε πάρα πολύ, όμως τελικά κατάφερε να σηκώσει την κούπα στα πέναλτι κόντρα στην Ατλέτικο. Οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες 1-1 στην κανονική διάρκεια και στην παράταση, αλλά στα πέναλτι η ομάδα του Ζινεντί Ζιντάν νίκησε 5-3, με τον Χουανφράν να σημαδεύει το δοκάρι και τον Κριστιάνο Ρονάλντο στο τελευταίο πέναλτι να είναι ψύχραιμος και να τελειώνει την διαδικασία.

Η Ρεάλ είχε προηγηθεί στο 15’ με γκολ οφσάιντ του Ράμος και ήταν ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη η Ατλέτικο ανέβασε ρυθμούς και με τέρμα του Καράσκο στο 79’ έστειλε το ματς στην παράταση.