ΠΑΟΚ - Ηρακλής Χαλκίδας 3-2 σετ: Τον κοίταξε στα «μάτια» και πήρε βαθμό «χρυσάφι»! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Πολύτιμο βαθμό πήραν οι Χαλκιδέοι από τους πρωταθλητές...

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε επί του Ηρακλή Χαλκίδας με σετ 3-2 (25-19, 22-25, 25-22, 25-27,15-12) στο PAOK Sports Arena για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League.

Στο πρώτο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε καλύτερα (1-4), ωστόσο η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση (5-5, 8-7). Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο Δικέφαλος πήγε στο 12-7, ωστόσο ακολούθησε ένα σερί 3-0 από τους φιλοξενούμενους (12-10). Σε εκείνο το σημείο ήρθε το τάιμ άουτ από τον Ρίτσι, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +6 (16-10). Παρά την διαφορά που πήραν οι «ασπρόμαυροι», οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν ξανά στο παιχνίδι (17-16). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ξεμπλοκάρει και μετά το 22-19, με αποτέλεσμα να πάρει το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο +5 (11-16). Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε, ροκάνισε την διαφορά (16-19, 18-20, 19-22), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κερδίσουν (22-25).

Στο 3ο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (13-16). Στη συνέχεια και μέχρι το 22-22 οι δυο ομάδες πήγαν σχεδόν μαζί (17-17, 18-19, 20-21). Ωστόσο στο 23-22 ήρθε το μπλοκ από τον Γκόμεζ, ο οποίος με καρφί έγραψε και το 24-22. Το σετ έκλεισε υπέρ του Δικεφάλου με διπλό μπλοκ από Σωτηρίου – Πελεκούδα (25-22).

Στο 4ο σετ οι δυο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι ειδικά στους πιο κρίσιμους πόντους (18-18, 19-19, 21-21), όπου σε εκείνο το σημείο ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε μπροστά (21-23). Στη συνέχεια οι δυο ομάδες ήταν ξανά μαζί (25-25), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο τυχεροί και κατάφεραν να πάρουν το σετ (25-27).

Στο 5ο σετ, παρότι ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε προς το τέλος, ο Γκόμεζ έγραψε το 14-12 με μπλοκ άουτ ενώ ο Σαφράνοβιτς τελείωσε το παιχνίδι.

Τα σετ: 1ο 25-19, 22-25, 25-22, 25-27, 15-12

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Σακόγλου 5π. (1/11 επ., 4 μπλοκ), Τακουρίδης (5/7, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (9/14, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 4 (1/3, μπλοκ, 2 άσσοι), Σαφράνοβιτς 13 (12/36, 1 άσσος, 79% υπ -50% άριστες), Γκιόν 10 (7/20, 3 άσσοι, 53% υπ -41% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ.-87% υπ., 67% αρ.), Παπαδημητρίου λ., Παντακίδης 4 (3/3, 1 άσσος), Τερζής, Σωτηρίου 10 (8/18, 2 άσσοι), Γκόμεζ 18 (18/32),

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19π. (17/50 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 14 (9/20, 4 μπλοκ, 1 άσσος), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/20), Τσολάκος 10 (5/13, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μότα 20 (16/43, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γκελίνσκι 4 (1/3, 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 48% υπ., 43% αρ.), Κολτσιάκης 1 (1/1), Αναστασόπουλος.

O προπονητής του ΠΑΟΚ Ντανιέλε Ρίτσι δήλωσε: «Όπως λέμε και στην Ιταλία ο αγώνας απόψε ήταν σαν ένα ποτήρι που αν θες το βλέπεις μισοάδειο και αν θες το βλέπεις μισογεμάτο. Προτιμώ να δω μισογεμάτο. Το μυαλό μας ίσως έμεινε λίγο στο ματς με τον Ολυμπιακό και λίγο στον ευρωπαϊκό αγώνα που ακολουθεί. Σε όλο τον αγώνα δεν βρήκαμε υψηλό ρυθμό όπως στις προπονήσεις. Είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση που είχαν οι Παντακίδης, Κωνσταντινίδης και Σωτηρίου που έπαιξαν παραπάνω σήμερα, πρόσφεραν στον αγώνα και αυτό είναι καλό για την ομάδα. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε δίκαια τα δυο σετ. Έκανε καλό παιχνίδι, είχε καλό ρυθμό και καλό σέρβις που σε πολλά σημεία ήταν ένα πρόβλημα. Ο Γκόμεζ παίζει καλύτερα από αγώνα σε αγώνα, είμαι ευχαριστημένος για την παρουσία του, παίζει όλο και πιο δυνατά. Οι πιθανές αλλαγές είναι κάτι που απασχολεί όλη την ομάδα όχι μόνο εμένα. Με συζήτηση και με έλεγχο διαφορετικών καταστάσεων, προσπαθούμε να φτάσουμε σε κάποιες αποφάσεις».

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Είναι από τις βραδιές που χάνεις έναν αγώνα αλλά σου μένει ικανοποίηση για την πρόοδο που κάνει η ομάδα σου, για την προσπάθεια των παικτών του και εν τέλει για έναν πολύτιμο βαθμό. Κατ΄αρχήν αποδείχτηκε πως παίζουμε στα ίσια όλους τους αντιπάλους μας και κάνουμε το παιχνίδι που έχουμε σχεδιάσει. Εχουμε μαχητικότητα, πάθος και καλά τεχνικά στοιχεία. Το μόνο που με ανησύχησε και πρέπει να δουλέψουμε περισσότερο για να διορθώσουμε είναι ορισμένα νεκρά σημεία που είχαμε στον αγώνα ειδικά στο φλοτ σερβίς του Βάλκιερς και στο τζαμπ σερβίς του Σαφράνοβιτς. Δεν μπορούσαμε να πάρουμε την αλλαγή. Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ. Είχαμε προβάδισμα 22-20 και το χάσαμε 25-22. Αν κάναμε το 2-1 σετ ο αγώνας θα είχε διαφορετική εξέλιξη. Ευχαριστώ τους παίκτες μου και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στον Σωτηρίου για την εμφάνιση του. Επίσης εύχομαι καλή επιτυχία στον ΠΑΟΚ στην ευρωπαϊκή του πορεία».