Κύμη - Προμηθέας Πατρών 68-73: Απότομη προσγείωση στη Κάνηθο! (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Προμηθέας Πατρών 68-73: Απότομη προσγείωση στη Κάνηθο! (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν τα κατάφερε η Κύμη...

Παρά τις απουσίες των Μουχάμεντ Φαγιέ, Μίλαν Μιλόσεβιτς, ο Προμηθέας πέτυχε στην Χαλκίδα σημαντική βαθμολογικά και ψυχολογικά νίκη επί της Κύμης (73-68) για την 18η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της STOIXIMAN.GR Basket League.

Με τη νίκη της η ομάδα της Πάτρας διατήρησε τις ελπίδες για είσοδο στην πρώτη τετράδα της βαθμολογίας και πήρε ψυχολογική ώθηση για την τελική ευθεία της κανονικής περιόδου. Το «κλειδί» της νίκης του Προμηθέα ήταν η ενέργεια και η ένταση που έβγαλε και στις δύο πλευρές του γηπέδου, όπως και το ομαδικό πνεύμα που έδειξε και αποτυπώνεται στις 23 ασίστ με τις οποίες τελείωσε την αναμέτρηση.

Οι νικητές είχαν πέντε παίκτες παίκτες με εξαιρετική παρουσία στο παρκέ του κλειστού «Τάσος Καμπούρης» της Χαλκίδας, τον Οκτάβιους Έλις (19 πόντοι με 8/10 σουτ), τον Νίκο Γκίκα που... άγγιξε το νταμπλ νταμπλ (8 πόντοι και 10 ασίστ), τους Χρήστο Σαλούστρο (16 πόντοι με 7/10 σουτ), Λάνγκστον Χολ (11 πόντοι και 5 ασίστ) και τον Ολεξάντερ Λίποβι, που σκόραρε μόλις 5 πόντους, αλλά πήρε 14 ριμπάουντ και είχε, επίσης, 4 ασίστ.

Ο Προμηθέας με σερί 15-0, που άρχισε με καλάθι και τρίποντο του Χολ, στα τελευταία 3’ και 40’’ της περιόδου, τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο +13 (25-12). Η Κύμη απάντησε με επτά σερί πόντους του Ανδρέα Γλυνιαδάκη στα πρώτα δύο λεπτά της δεύτερης περιόδου και μείωσε στους έξι (25-19), όμως, η ομάδα της Πάτρας με δύο καλάθια των Γκίκα, Έλις, επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο επίπεδο (31-21 στο 15’).

Με σερί 7-0, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 15 (38-23), 3’ και 53’’ πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Προμηθέα στο +13 (42-29). Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε να κυριάρχει στο παρκέ του κλειστού της Χαλκίδας και στο δεύτερο ημίχρονο. Με σερί 8-0 με τέσσερις πόντους του Σαλούστρου, αύξησε την διαφορά στους 20 (50-30), τρία λεπτά μετά την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Ο Προμηθέας διατήρησε την διαφορά σε υψηλά επίπεδα σε όλη την διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου, που ολοκληρώθηκε με σκορ 63-45. Μέχρι 6’ και 30’’ πριν την λήξη της συνάντησης (σκορ 69-54), οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο.

Η Κύμη σταδιακά αύξησε την πίεση στην άμυνα της και προσπάθησε για την ανατροπή. Με επτά σερί πόντους του Μάικ Κάιζερ οι γηπεδούχοι μείωσαν στους έξι (70-64) με 1’ και 55’’ να απομένουν για το τέλος του αγώνα, όμως, ο Χρήστος Σαλούστρος με μεγάλο τρίποντο «κλείδωσε» τη νίκη της ομάδας της Πάτρας (73-64), 1’ και 38’’ πριν την λήξη της αναμέτρησης.

ΒΙΝΤΕΟ

Τα δεκάλεπτα: 12-25, 29-42, 45-63, 68-73.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 4 (2/8 σουτ), Οκερέαφορ 2 (1/6 σουτ), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 20 (3/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 2/4 βολές), Σμιθ 10 (2), Τσαγκαράκης, Τζόουνς 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Γλυνιαδάκης 11, Κάιζερ 10 (9 ριμπάουντ), Μπάρλος 4.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 5 (1/7 σουτ, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τουντζιαράκης 8 (4/11 σουτ), Γερομιχαλός 6, Δημάκος, Χολ 11 (1/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 0/1 βολή), Γκίκας 11 (10 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Σαλούστρος 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Έλις 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές).

Γιάννης Καστρίτης (προπονητής Κύμης): «Να δώσω αρχικά πολλά συγχαρητήρια και στον κόουτς Γιατρά και στην ομάδα του Προμηθέα τόσο για την μέχρι τώρα πορεία τους, όσο και για την παρουσία τους στο σημερινό παιχνίδι. Παρότι ήρθαν με δύο σημαντικότατες απουσίες, φάνηκε εξαρχής ότι ήταν έτοιμοι πνευματικά να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός δύσκολου εκτός έδρας αγώνα. Θεωρώ ότι ήταν δίκαια η νίκη τους, στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού το διεκδίκησαν με τον πιο σωστό τρόπο και αυτό οδήγησε στο τελικό αποτέλεσμα. Το ευχάριστο για εμάς και αυτό που κρατάμε είναι η αντίδραση μας στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τότε που πραγματικά συνειδητοποιήσαμε το πώς έπρεπε να αντιμετωπίσουμε ένα τέτοιο παιχνίδι, έπρεπε όμως να το είχαμε κάνει για 40 λεπτά...»