Κύμη - Ρέθυμνο 82-76: Μόνο με θαύμα χάνει τα πλέι οφ! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Ρέθυμνο 82-76: Μόνο με θαύμα χάνει τα πλέι οφ! (ΦΩΤΟ)

Την παρουσία της στην post season της Stoiximan.gr Basket League εξασφάλισε ουσιαστικά η Κύμη καθώς μετά από την επικράτησή της με 82-76 επί του Ρεθύμνου Cretan Kings που ήταν και η 12η νίκη της στη φετινή σεζόν, έπειτα από 23 αγωνιστικές...

Η ομάδα της Εύβοιας μένει εκτός οκτάδας μόνο αν κάνει τρεις ήττες και σημειωθεί μόνο ένας συγκεκριμένος συνδυασμός αποτελεσμάτων.

Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική νίκη για την Κύμη που τελείωσε το παιχνίδι με έχοντας 27/58 σουτ και 18/23 βολές. Από την άλλη το Ρέθυμνο Cretan Kings που δεν έχει εξασφαλίσει μαθηματικά την παραμονή του, είχε 30/71 σουτ και 6/13 βολές.

Με τον Άγγελο Τσαγκαράκη να σημειώνει 11 πόντους και τον Γκάρι ΜακΓκι να συμπληρώνει 8, η Κύμη κατάφερε να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο έχοντας ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18). Δύο καλάθια του Γκούντγουιν έβαλαν τις δύο ομάδες και πάλι σε κοινή αφετηρία στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου.
Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα μικρό σερί 5-0 και να προσπερνούν με 38-31 στο 17' με τρίποντο του Μανωλόπουλου. Η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε ως και το +9 (42-33) λίγο πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους που τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 42-37.

Το τρίποντο του Μούντι έφερε και πάλι το Ρέθυμνο Cretan Kings σε απόσταση ενός σουτ (42-40) η απάντηση όμως των γηπεδούχων ήταν ένα επιμέρους 10-3 που τους έφερε στο +9 στο 24' με τον Μακ Γκι να κάνει με γκολ φάουλ το 52-43. Λίγο νωρίτερα ο Νίκος Βετούλας είχε δει τον Θωμά Κώττα να αποβάλλεται με πέντε φάουλ και να αποδυναμώνεται η ρακέτα του. Οι Κάισερ και Βίλμιανσον σε δύο περιπτώσεις ανέβασαν τη διαφορά στο +10 όμως και στις δύο ο Γιαννόπουλος απάντησε άμεσα με εύστοχο τρίποντο με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 62-55.
Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά με τον Ντάνιελς να σημειώνει πέντε προσωπικούς πόντους και να μειώνει σε 62-59 ενώ λίγο αργότερα στο 34' ο Γιαννόπουλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε στον πόντο (68-67). Η Κύμη στα απόμενα δυόμισι λεπτά έτρεξε ένα σερί 9-0 και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +10 (77-67) ενώ λίγο αργότερα ο Μακ Φάντεν με εύστοχο τρίποντο την έστειλε στη μεγαλύτερη τιμή της (+11 με 80-69).
Στο φινάλε οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας στη 12η φετινή τους νίκη με 82-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-18. 42-37, 62-55, 82-76

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 6 (2), Τσαγκαράκης 22 (5), Τζόουνς 9 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΜακΓκι 19 (9 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 13 (1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γλυνιαδάκης 3, Βίλιαλμσον 3 (1), Κάιζερ 7 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κοψίματα σε 19:21), Μπάρλος

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 12, Κώττας 9, Χριστοδούλου 2, Μούντι 20 (4/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γιαννόπουλος 15 (5/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άρμστεντ 4, Γκούντγουιν 14 (7/15 σουτ, 0/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Στεφανίδης, Λι