Μουντιάλ 2018: Πρόκριση στα πέναλτι για την Κροατία! (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Μουντιάλ 2018: Πρόκριση στα πέναλτι για την Κροατία! (ΒΙΝΤΕΟ)

Στη «ρώσικη ρουλέτα» των πέναλτι κρίθηκε το τελευταίο εισιτήριο για τους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Κροατία να επικρατεί της οικοδέσποινας της διοργάνωσης και να πανηγυρίζει την πρόκριση στην ημιτελική φάση...

Ο αγώνας έληξε ισόπαλος 1-1 στην κανονική διάρκεια. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν στο 31΄ με τον Τσερίσεφ, αλλά οι Κροάτες ισοφάρισαν στο 39΄ με τον Κράμαριτς. Στη καλύτερη ευκαιρία του β΄ ημιχρόνου, ο Πέρισιτς στο 60ο λεπτό έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στην παράταση οι Κροάτες ήταν αυτοί που προηγήθηκαν, με τον Βίντα στο 101΄, αλλά οι Ρώσοι ισοφάρισαν με τον Φερνάντες στο 115΄.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, όπου η Κροατία επικράτησε με 4-3 και έτσι θα αντιμετωπίσει την Αγγλία, -που κέρδισε 2-0 την Σουηδία-, στον ημιτελικό της 11ης Ιουλίου στη Μόσχα.