Κύμη - ΠΑΟΚ 93-82: Ιστορική νίκη με ανατροπή (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - ΠΑΟΚ 93-82: Ιστορική νίκη με ανατροπή (ΦΩΤΟ)

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΣ Κύμης πέτυχε την πιο ιστορική νίκη του, επικράτώντας του ΠΑΟΚ με 93-82 στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της της Stoiximan.gr Basket League...

Φυσικά αυτος ο ΠΑΟΚ δεν θυμίζει σε τίποτα τον ΠΑΟΚ του παρελθόντος, και φέτος ήδη έχει ηττηθεί εκτός έδρας, από Δόξα Λευκάδας και Τρίκαλα αντίστοιχα.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου έφτασε στην τέταρτη νίκη της σε εννέα αγωνιστικές.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ρυθμού στο πρώτο δεκάλεπτο και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (8/12δ., 3/4τρ.) βρέθηκαν πολύ γρήγορα με διψήφια διαφορά πόντων. Οι Κλάντον, Τέιλορ και Σάιμπερτ ανέλαβαν το βάρος στην επίθεση, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν.

Ελ Αμίν, Τουντζιαράκης και Τσούπκοβιτς βρήκαν χώρους δράσης μιας και η άμυνα των φιλοξενούμενων χαλάρωσε και κατάφεραν να ξαναμπούν στο ματς (35-38, 17'). Ο Λίνος Χρυσικόπουλος σε 11' συμμετοχής στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε 14 πόντους (οι περισσότεροι στην δεύτερη περίοδο) δεν επέτρεψε κάτι καλύτερο στην Κύμη.
Η τρίτη περίοδος άνηκε εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ σταμάτησε να παίζει άμυνα ενώ στην επίθεση περίμενε τα πάντα από τον Χρυσικόπουλο. Στην άλλη πλευρά με τους Κοστόφ και Ελ Αμίν να κάνουν σπουδαία πράγματα, η Κύμη έτρεξε σερί 11-0, σκόραρε 32 πόντους στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα 9 πόντων (72-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ ήθελε να μειώσει τη διαφορά αλλά δύο συνεχόμενα τρίποντα έκαναν το σκορ 80-67 (33'). Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου δε μπόρεσαν να πλησιάσουν σε τέτοιο βαθμό που να διεκδικήσουν τη νίκη, κάτι για το οποίο ευθύνεται η Κύμη και η ψυχραιμία που έδειξε στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 40-45, 72-63, 93-82

Κύμη (Μπρατσιάκος): Αντεγκμπόγιε 7, Τσούπκοβιτς 11, Κοστόβ 21, Μόργκαν 9, Ελ Αμίν 17 (8ασ, 3κλ), Τουντζιαράκης 7 (7ρ), Σιγκούνας 6 (6ρ), Σταμάτης 9, Πάλμπλαντ 6.

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Κόνιαρης 5, Τέιλορ 9, Μιλιένοβιτς 11 (13ασ), Σάιμπερτ 19, Κλάντον 14, Χρυσικόπουλος 20, Τσόχλας 2, Γλυνιαδάκης 2, Καραμανώλης, Μπράιαντ.