Κύμη - Δόξα Λευκάδας 97-65: Πρώτη νίκη μέσα στο 2017 και βαθιά βαθμολογική ανάσα! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Την πρώτη της νίκη μέσα στο 2017 πέτυχε η Κύμη - Είχε να κερδίσει ματς από τις 17 Δεκεμβρίου 2016 ενώ δεν έχει γευτεί ακόμη την εκτός έδρας νίκη...

Η Κύμη ήταν ανώτερη από τη Δόξα Λευκάδας, στο κλειστό της Κανήθου και δίχως να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα επέστρεψε στις νίκες με 97-65, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα ενόψει συνέχειας.

Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, η Κύμη ωστόσο με ένα μικρό ξέσπασμα στην συνέχεια, κατάφερε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να προηγηθεί με 23-17. Η δεύτερη περίοδος ήταν ακόμη καλύτερη για την ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου, η οποία ανέβασε «στροφές», πήρε τον έλεγχο και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 46-33.

Στην τρίτη περίοδο η Κύμη πίεσε περισσότερο στην άμυνα, σταμάτησε τους φιλοξενούμενους και με επιμέρους σκορ 19-9, επέβαλλε την κυριαρχία της ανεβάζοντας την διαφορά στο +23 (65-42) στο τέλος του δεκαλέπτου. Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για την Κύμη, η οποία δεν συνάντησε αντίσταση από την Δόξα. Η ομάδα της Λευκάδας, στην επιστροφή του Φώτη Τακιανού στον πάγκο έμοιαζε αποσυντονισμένη και η Κύμη έφτασε τελικά στη νίκη με 97-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 46-33, 65-42, 97-65

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Τσούπκοβιτς 15(4), Κοστόφ 18(2), Πάλμπλαντ 6(2), Ορτον 2, Καντί 12(2), Τουτζιαράκης 12, Σχίζας 5, Συγγούνας 6(1), Κατράνας 3(1), Τζόλος 1, Σταμάτης 9, Ντίξον 8(2)

ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Τακιανός): Σκοτ 5, Ντόμπλας 9, Ρόμπινσον 2, Χάρις 12, Μάρας 12, Πεταλωτής, Αμποτ 4, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 7, Ψαθάς 5, Τσαδάρης 7(1)