Ηρακλής Θεσσαλονίκης - Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 σετ: Κατέρρευσε στη Μίκρα! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Ηρακλής Θεσσαλονίκης - Ηρακλής Χαλκίδας 3-0 σετ: Κατέρρευσε στη Μίκρα!

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις και με ψυχολογία στα ύψη ο Ηρακλής Πετοσφαίριση νίκησε πιο εύκολα απ΄ ότι αναμενόταν τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 σετ και πήρε και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας...

Οι δύο ομάδες μετά την 12η αγωνιστική ισοβαθμούν με 21 βαθμούς, ενώ ο Ηρακλής Πετοσφαίρισης κατάφερε να πάρει και το πλεονέκτημα ισοβαθμίας μόλις για δύο πόντους. Στον Α΄γύρο ο Ηρακλής είχε νικήσει 3-0 και με πόντους 75-60.

Με τον mvp της 11ης αγωνιστικής Δημήτρη Εφραιμίδη (τιμήθηκε πριν την έναρξη του αγώνα) να είναι και πάλι κορυφαίος και τον Κώστα Προύσαλη να μοιράζει άψογα το παιχνίδι η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έκανε μία τέλεια εμφάνιση με μόλις 12 λάθη (5 χαμένα σερβίς και 7 λάθη σε 82 επιθέσεις)!

Ο Ηρακλής Χαλκίδας μπήκε... χαλαρά στον αγώνα και στο ντεμπούτο του Ερνάντο Γκόμεζ παρουσιάστηκε ακίνδυνος επιθετικά και άσφαιρος στο σερβίς. Ο Γκόμεζ πήρε 9 πόντους σε 17 προσπάθειες.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο ξεκίνημα του αλλά μετά το 8-8 ο Αρμενάκης, ο Εφραιμίδης και ο Φέργκιουσον με σερί 3-0 ανέβασαν τη διαφορά στο 11-8. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να ισοφαρίσει πάλι στο 19-19 όταν ο Γκελίνσκι και ο Γκόμεζ πήραν καθοριστικούς πόντους. Ο Φέργκιουσον με μπλοκ και στη συνέχεια με επίθεση σε συνδασμόι με κόντρα επίθεση του Εφραιμίδη έφεραν νέο σερί 3-0 και το σκορ έγινε 22-19.

Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος και ο Αρμενάκης τελείωσε το σετ 25-20.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας με τον Γκόμεζ και τον Χαραλαμπίδη προηγήθηκε 9-7. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 14-14 με τον Φέργκιουσον και τον Εφραιμίδη, ενώ καλές άμυνες και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις έδωσαν συνολικό σερί 4-0 και με τον Τζιουμάκα έγινε το 17-14. Ο Ηρακλής κράτησε με νύχια και με δόντια το πόλύτιμο προβάδισμα.

Οι παίκτες του Ορφανού δεν έκαναν το παραμικρό λάθος και στο 23-20 τελείωσαν το σετ με επιθέσεις Εφραιμίδη και Αρμενάκη.

Μετά το 2-0 τα πόδια των παικτών του Ηρακλή Πετοσφαίριση πήραν... φωτιά και με νέο σερί 3-0 ξέφυγαν 6-3 στο 3ο σετ. Οι Εφραιμίδης, Τζιουμάκας έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στο σκορ καθώς ανέβασαν τη διαφορά στο +6 (13-7). Οι φιλοξενούμενοι εκτός ρυθμού απλά συντήρησαν τη διαφορά και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Αρμενάκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Δεληκωστίδης.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-7, 16-13, 21-19, 25-20
2ο σετ: 7-8, 16-14, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-15, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 0 άσσους, 38 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-20, 25-20, 25-18) σε 77'

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 8 (8/20 επ., 67% υπ. - 29% άριστες), Εφραιμίδης 15 (13/22 επ., 2 μπλοκ, 75% υπ. - 31% άριστες), Φέργκιουσον 9 (2/5 επ., 7 μπλοκ), Αρμενάκης 13 (11/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/4 επ., 2 άσσοι) / Μπαμπαλιούτας (λ, 100% υπ. - 50% άριστες), Μπουράκης (λ), Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 5 (5/14 επ., 61% υπ. - 43% άριστες), Κολτσιάκης 8 (8/22 επ., 67% υπ. - 25% άριστες), Γκόμεζ 9 (9/17 επ.), Τσολάκος 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (1/2 επ., 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 62% υπ. - 38% άριστες), Φραγκιαδάκης, Αμαριανάκης.