Κύμη - ΓΣ Λάρισας / Φάρος 70-71: Ήττα «μαχαιριά» στη Κάνηθο! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - ΓΣ Λάρισας / Φάρος 70-71: Ήττα «μαχαιριά» στη Κάνηθο!

Την πέμπτη σερί ήττα της (4 πρωτάθλημα, 1 κύπελλο), υπέστη στο κλειστό της Κανήθου, η ομάδα της Κύμης, η οποία ηττήθηκε με 70-71 από τον Γυμναστικό Σύλλογο Λάρισας /Φάρο...

Πρόκειται για ήττα - «μαχαιριά», καθώς στο δύσκολο πρόγραμμα που έχει στο ξεκίνημα η Κύμη, αυτός ο αγώνας ήταν μια ευκαιρία για το πρώτο δίποντο, το οποίο ωστόσο δεν ήρθε.
Οι Θεσσαλοί αιφνιδίασαν την Κύμη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Κ.Γ. «Τάσος Καμπούρης», προηγήθηκαν 3-12 με τον Σάφτενααρ ενώ ο Ουέαρ σκόραρε 4 σερί πόντους για το 15-22 στο 7'36"

Η Κύμη αντέδρασε άμεσα, μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στο 20-22 με το οποίο ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος. Στη συνέχεια ο Σακελλαρίου μείωσε σε 25-28 στο 12'48" όμως ο Γ.Σ.Λ. Φάρος απάντησε με σερί 10-0 για το 25-38 στο 17'54", ενώ η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-40.

Η διαφορά ανέβηκε στο +13 όταν ο Ουέαρ σκόραρε για το 36-49 στο 24'46", οι Θεσσαλοί έκαναν σερί 11-0 (47-49, 26'23") και ο Γ.Σ.Λ. Φάρος προηγήθηκε με 53-56 στο 30'. Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο (60-60, 34'54") ενώ ο Παμακάριος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 61-65 στα 3'44" για το φινάλε.

Ο Τζόουνς μείωσε σε 70-71 στα 50" όμως δεν κατάφερε να γίνει... ήρωας για την Κύμη αφού αστόχησε στην τελευταία επίθεση των γηπεδούχων και οι Θεσσαλοί πανηγύρισαν τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 30-40, 53-56, 70-71.