![](http://4.bp.blogspot.com/-iRxi6mxmLYI/U4xNyadQN5I/AAAAAAAAci0/pKLWktvrXI4/s1600-rw/%CE%94%CE%97%CE%9C%CE%97%CE%A4%CE%A1%CE%91+%CE%A3%CE%95%CE%A1%CE%95%CE%9C%CE%95%CE%A4%CE%97.jpg)
Η Τούλα όπως συνήθιζαν να την φωνάζουν οι φίλοι της έχει παίξει σε πάνω από 40 ταινίες του παλιού ελληνικού κινηματογράφου και δίπλα σε μεγάλα ονόματα όπως η Αλίκη Βουγιουκλάκη, ο Βασίλης Αυλωνίτης, η Τζένη Καρέζη και ο Λάμπρος Κωνσταντάρας. Συμμετείχε επίσης σε σήριαλ και διαφημίσεις.
Ήταν σύζυγος του επίσης ηθοποιού Κώστα Παπαχρήστου, ο οποίος στις ταινίες έπαιζε συνήθως τον αστυνομικό ή τον στρατιωτικό.
Γεννήθηκε στον Αμπελώνα το 1933, όπου και ολοκλήρωσε τις γυμνασιακές της σπουδές, με καταγωγή του πατέρα της τη Σκαμνιά Ολύμπου. Το 1946, με τα γεγονότα του εμφυλίου πολέμου η ίδια και η οικογένειά της εγκαταστάθηκαν μόνιμα στην Αθήνα. Σπούδασε στη Δραματική Σχολή Θεάτρου Τέχνης Καρόλου Κουν και Πέλου Κατσέλη.
Η ίδια σε συνέντευξή της στην εφημερίδα Espresso το 2011 είχε μιλήσει για το πρόβλημα που είχε με τη όρασή της: Αντιμετωπίζω ένα τραγικό πρόβλημα υγείας. Εχω ωχρά κηλίδα και στα δύο μου μάτια. Δεν με πειράζει. Εχει κι άλλες εκφάνσεις η ζωή, έστω κι αν δεν είναι πολύ ευχάριστες» δηλώνει η Δήμητρα Σερεμέτη στην «Espresso». «Αλλά δεν με παίρνει από κάτω. Κάποτε έμπαινα στο λεωφορείο. Σήμερα, αν δεν είμαι α λα μπρατσέτα, δεν μπορώ. Ετσι είναι η ζωή, δεν ξέρεις τι σου επιφυλάσσει από τη μια στιγμή στην άλλη.