![Ο Βαρουφάκης έγινε ... κοκτέιλ στην Θεσσαλονίκη! (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) Ο Βαρουφάκης έγινε ... κοκτέιλ στην Θεσσαλονίκη! (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)](http://2.bp.blogspot.com/-uhnKA6YzQUg/VM_R2uXKbZI/AAAAAAAAvqc/975fD0WWy70/s1600-rw/%CE%9A%CE%9F%CE%9A%CE%A4%CE%95%CE%99%CE%9B.jpg)
ΒΙΝΤΕΟ
Το Rover Bar στα Λαδάδικα, σερβίρει στους θαμώνες του, το νέο κοκτέιλ "Βαρου-φάνκι-ς", μία ιδέα του bartender Δημήτρη Κορρέ.
Κάθε Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή, ο Δημήτρης παρασκευάζει τα διάσημα κοκτέιλ του, ενώ τις Κυριακές εμπνέεται τέσσερα ή πέντε κοκτέιλ ημέρας, με θεματικό προσανατολισμό και ευφάνταστα ονόματα, τα οποία συνοδεύονται από δωρεάν μπουφέ.
"Την περασμένη Κυριακή φτιάξαμε funky κοκτέιλ: ένα Μεξικάνικο, ένα Caribbean και θέλαμε να κάνουμε και ένα Ελληνικό. Αυτή τη στιγμή, το πιο funky πράγμα στην Ελλάδα είναι ο υπουργός Οικονομικών Γιάνης Βαρουφάκης", λέει στο thestival.gr ο υπεύθυνος για το εγχείρημα Δημήτρης, εξηγώντας πώς κατέληξαν στο πρόσωπο.
"Είναι γλυκόξινο και λίγο spicy ακριβώς όπως ο Βαρουφάκης". Το κοκτέιλ "Βαρου-φάνκι-ς" περιέχει απόσταγμα μαστίχας, λικέρ πορτοκάλι και λεμόνι, ενώ σε αυτό έχουν προστεθεί bitters λεβάντας και φρεσκοτριμμένο πιπέρι, που προσδίδουν άρωμα και επίγευση.
"Είναι γλυκόξινο και λίγο spicy, ακριβώς όπως ο Βαρουφάκης", λέει ο Δημήτρης, συμπληρώνοντας ότι το ποτό μοιάζει σαν ελληνική μαργαρίτα.