Τα ...χρειάστηκε ο ΓΣ Κύμης με την Δόξα Πεύκων - Νίκησε αλλά δεν έπεισε! | EviaZoom.gr - Εύβοια News
BANNER TRIACON

Τα ...χρειάστηκε ο ΓΣ Κύμης με την Δόξα Πεύκων - Νίκησε αλλά δεν έπεισε!

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψε ο ΓΣ Κύμης, ο οποίος στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α2 πανηγύρισε δύσκολη εντός έδρας νίκη με 75-71 επί των Μαχητών Δόξας Πεύκων...

Στο «Ν. Μαρίνος», οι δύο αντίπαλοι κινήθηκαν «χέρι χέρι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, με την Κύμη να διατηρεί ελαφρύ προβάδισμα, αλλά να αδυνατεί να αποσπαστεί από τους Μαχητές (18-10 στο 10’, 39-33 ημίχρονο, 57-55 στο 30’).

Οι παίκτες του Μπρατσιάκου ξέφυγαν με πέντε πόντους στο 37’ (70-65) και παρότι έπαθαν… επιθετική καθίζηση στα εναπομείναντα λεπτά κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι το φινάλε το προβάδισμά τους 71-65 στο 39’, 72-71 με 15’’ να απομένουν), φθάνοντας στην κατάκτηση του ροζ φύλλου, μία εβδομάδα μετά το «στραβοπάτημά» τους με την εντός έδρας ήττα τους από τον Προμηθέα Πατρών.

O Γράβας είχε την ευκαιρία να χαρίσει σπουδαίο «διπλό» στην ομάδα του, αλλά αστόχησε σε τρίποντο, και ο Τουντζιαράκης αμέσως μετά με μία εύστοχη βολή διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν χωρίς τον Παύλο Τοπάλη, ο οποίος υπέστη διάστρεμμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ο Λευτέρης Χατζηκυριακίδης να στερηθεί των υπηρεσιών του στο υπόλοιπο του ματς.

Στη Λιβαδειά, ο Φάρος Κερατσινίου υπέστη και δεύτερη διαδοχική ήττα, καθώς λύγισε με 88-86 από την τοπική ΑΕΛ κι ενώ προερχόταν από το αρνητικό αποτέλεσμα στο «Στ. Καλαϊτζής» απέναντι στον Πανερυθραϊκό.
ΓΣ Κύμης-Μαχητές Δόξας Πεύκων 75-71

Διαιτητές: Βαρδάλος, Αποστολίδης, Πόντας.

Δεκάλεπτα: 18-17, 21-16, 18-22, 18-16.

ΓΣ Κύμης (Μπρατσιάκος): Τουντζιαράκης 17, Μιλόσεβιτς 16 (3), Σταύρου, Κακιούζης 2, Αράπης, Καρινιάουσκας 18 (2), Κατράνας, Γκιζόγιαννης 5 (1), Κωνσταντακόπουλος 7 (1), Σκουλούδης, Λόλας 8 (2), Παπαντωνίου 2.

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος, Μπουρδάνος 8 (2), Χονδρογιάννης, Γερομιχαλός 2, Ελευθεριάδης 15 (1), Μαυρογιάννης 2, Θωμαΐδης, Μάρουσιτς 6 (1), Γράβας 7 (1), Τοπάλης 5, Θορστέισον 24, Στόλης 2.