![](https://1.bp.blogspot.com/-PY8lM5lReho/WK1ihFbcpII/AAAAAAABxqw/lnZykU0JtDkfScVZWm3YyJkk08nW0x5sQCLcB/s640-rw/%25CE%25A0%25CE%25A1%25CE%259F%25CE%25A4%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2597.jpg)
Στην περιοχή της Γέφυρας του Ευρίπου τοποθετήθηκε, με πρωτοβουλία του δημάρχου Χαλκιδέων Χρήστου Παγώνη, η προτομή του αρχαίου Έλληνα φιλοσόφου και δάσκαλου Αριστοτέλη...
Όπως επεσήμανε ο Δήμαρχος, σκοπός είναι να ενημερώνονται οι δημότες αλλά και οι επισκέπτες, για τη σχέση που είχε ο Αριστοτέλης με τη Χαλκίδα.
Όπως είναι γνωστό, η μητέρα του Αριστοτέλη, Φαιστιάδα καταγόταν από τη Χαλκίδα, αλλά και ο ίδιος επέλεξε να εγκατασταθεί εδώ το 323 π.Χ. και να πεθάνει ένα χρόνο αργότερα.
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση, σημειώνεται ότι τον Νοέμβριο του 2016, για να τιμήσει το Έτος Αριστοτέλη, ο Δήμος Χαλκιδέων διοργάνωσε επιστημονική ημερίδα με θέμα “Αριστοτέλης – Κορυφαίος διδάσκαλος και στοχαστής” και καταξιωμένους ομιλητές