ΓΣ Λάρισας / Φάρος - Κύμη 70-66: Ήττα και πρόωρος αποκλεισμός από το Κύπελλο Ελλάδας (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Ο Γυμναστικός Λάρισας / Φάρος, ήταν ο μεγάλος νικητής στον αγώνα με την Κύμη, που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου (23-09-2017) για το Κύπελλο Ελλάδας στο κλειστό της Νεάπολης...

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 70-66 στη παράταση και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο ματς για τους Κουμιώτες, οι οποίοι αποκλείστηκαν πρόωρα από το Κύπελλο Ελλάδας.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού το οποίο ολοκληρώθηκε με 58-58 και οδηγήθηκε στην παράταση όπου οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν, και με πρωταγωνιστές τους Μουράτο, Παπαμακάριο και Γουέρ πανηγύρισαν τη νίκη - πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τον αγώνα παρακολούθησαν περίπου 200 άτομα.

Δεκάλεπτα: 10-14, 29-27, 41-44, 58-58 (70-66 παρ.)

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Λόρτος, Τζιοπάνος (Σταμάτης Γ.)

Γυμναστικός Λάρισας / Φάρος (Σκουρτόπουλος): Γουέρ 26 (3), Παπαμακάριος 11 (1), Μαραγκός 7, Μουράτος 11 (1), Χατζηκυριακίδης 3 (1), Σαφτεναάρ 4, Βαβάτσικος 6, Σπυρόπουλος, Πέτι 2

ΓΣ Κύμης (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 9 (3), Εντουάρτς, Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 14 (4), Ομπράιεν 14 (1), Τζόουνς 15 (1), Γλυνιαδάκης 2 , Σακελαρίου, Τρέιλορ 5, Τζέι Αρ Σμιθ 7.