Κύμη - Άρης 94-69: Διέλυσε τον «αυτοκράτορα» η ομάδα του Καστρίτη! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Άρης 94-69: Διέλυσε τον «αυτοκράτορα» η ομάδα του Καστρίτη! (ΦΩΤΟ)

Ασταμάτητη δείχνει η Κύμη τις τελευταίες αγωνιστικές καθώς μετά τον Πανιώνιο και τα Τρίκαλα, κέρδισε άνετα στη Κάνηθο και τον Άρη με το επιβλητικό 94-69, για την 9η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League...

Ένας Άρης φυσικά που τίποτα δεν θυμίζει τον «αυτοκράτορα» του Ελληνικού μπάσκετ, καθώς χαρακτηριστικό είναι ότι η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη είχε ηττηθεί, προ ημερών, με 70-40 από τον Προμηθέα Πατρών και βρίσκεται πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Με επιμέρους σκορ 31-16 στην 3η περίοδο και 29 πόντους (6/7 τρίποντα) από τον Θάντους ΜακΦέιντεν, η ομάδα του Καστρίτη πανηγύρισε την πρώτη εντός έδρας νίκη της για φέτος απέναντι στους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη, που ήταν ωσεί παρόντες στο δεύτερο ημίχρονο στο παρκέ.

Με 17/30 τρίποντα τελείωσαν το ματς οι γηπεδούχοι που είχαν σε μεγάλη ημέρα τον ΜακΦάντεν με 29 πόντους και 6/7 τρίποντα. Από τον Άρη ο Τσαϊρέλης είχε 15 πόντους, με τον Βασιλόπουλο να προσθέτει 13.
Η Κύμη σκαρφάλωσε στην 9η θέση με 12 βαθμούς και ο επόμενος αγώνας είναι στις 30/12, απέναντι στο Ρέθυμνο εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 39-35, 70-51, 94-69

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 16 (4), Οκερέφορ 7 (1), ΜακΓκι 5, ΜακΦάντεν 29 (6/7 τρίποντα), Σμιθ 18 (2), Γερομιχαλός, Τσανγκαράκης 11 (3), Σακελλαρίου, Κάιζερ 3, Μπάρλος 5 (1), Εζόμο.

Άρης (Γιαννάκης): Φλιώνης 5 (1), Αθηναίου 19 (2), Βασιλόπουλος 13 (2/3 τρίποντα, 9 ριμπάουντ σε 35 λεπτά), Γουίβερ 2, Μπένσον 2, Μποχωρίδης 8 (1), Καλαϊτζάκης, Τσαϊρέλης 15, Πουλιανίτης 3 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Μπελ.