![](https://1.bp.blogspot.com/-4GVQ17D6CfM/WqYvbgH_JHI/AAAAAAACIfc/yiAUj2ePDvsxdT0GHgvonsH_vbNgjLK8gCLcBGAs/s640-rw/%25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%259D%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2597-10.jpg)
Πραγματοποιήθηκε πριν λίγες μέρες επίσκεψη στον οικισμό Καστέλλα και διανομή ρούχων στα παιδιά Ρομά που διαμένουν στην περιοχή, τα οποία διέθεσε ο εθελοντικός, μη κερδοσκοπικός Οργανισμός «Το Χαμόγελο του Παιδιού»...
Όπως αναφέρει η ανακοίνωση:
Στο εγχείρημα συνέβαλε το πρόγραμμα: «Ένταξη και Εκπαίδευση των Παιδιών Ρομά» με τους συνεργάτες του κκ. Ευάγγελο Ι. Χαϊνά, Κοινωνιολόγο, Ζωγραφιά Κατσαρή, διαμεσολαβήτρια. Από την πλευρά του Οργανισμού «Το Χαμόγελο του Παιδιού» παρέστη η κα Βάσια Στουπή, Κοινωνικός Λειτουργός.
Η εκδήλωση-παρέμβαση είχε θετικό αποτέλεσμα στην τοπική κοινότητα των ρομά και ιδιαίτερα στα παιδιά που συμμετείχαν με ενθουσιασμό, ικανοποίηση και χαρά.
Παλαιότερα και συγκεκριμένα το Σάββατο, 27/01/2017, το χρονικό διάστημα 14:30-17:00 είχε διοργανωθεί επίσκεψη στον οικισμό Χαραυγή για τον ίδιο σκοπό, όπου και διανεμήθηκαν ρούχα για 40 παιδιά ρομά από τους προαναφερθέντες.
![](https://3.bp.blogspot.com/-tDNK4wQRCj0/WqYvZCOwclI/AAAAAAACIfY/nyS5yO_BqsAmGE79cEj8WnMkLD2i7vTSgCLcBGAs/s640-rw/%25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%259D%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2597-1.jpeg)
![](https://3.bp.blogspot.com/-x8VzBkm6QPs/WqYvcIWABLI/AAAAAAACIfg/AMAbnHntJGMGFqAjxUrP4dO8AdG34eR3QCLcBGAs/s640-rw/%25CE%2594%25CE%2599%25CE%2591%25CE%259D%25CE%259F%25CE%259C%25CE%2597-2.jpeg)