Κύμη - Τρίκαλα 72-63: Νίκησε με το ζόρι μια ομάδα που παρουσιάστηκε με 8 παίκτες! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Η Κύμη νίκησε τα Τρίκαλα BC Aries με 72-63, πολύ πιο δύσκολα ωστόσο απ ότι περίμενε και υπολόγιζε, δεδομένου ότι οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται στη τελευταία θέση παρατάχθηκαν με οκτώ παίκτες...

Η Κύμη παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων και τα βρήκε σκούρα στην έδρα της απέναντι στα αξιόμαχα Τρίκαλα, τα οποία κατέβηκαν και πάλι με 8 παίκτες, εκ των οποίων αγωνίστηκαν οι επτά (με τον έναν εξ αυτών να μετράει μόλις 2'' συμμετοχής). Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη δεν βρήκε λύσεις στην άμυνα ζώνης των Θεσσαλών, όντας εξαιρετικά άστοχη από την περιφέρεια.

Παρά την αριθμητική υπεροχή, η Κύμη μόνο αφεντικό δεν ήταν στην αναμέτρηση στο σύνολο του α' μέρους. Δεδομένου ότι ο Θαντ ΜακΦάντεν δεν πήρε πρωτοβουλίες, οι υπόλοιποι δεν κατάφεραν να βάλουν τις βάσεις για τη νίκη. Το κάθε άλλο, τα Τρίκαλα BC Aries ήταν η ομάδα που έδειχνε να έχει τον πρώτο λόγο.

Συγκεκριμένα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο, έχοντας το προβάδισμα (18-19). Η Κύμη βρήκε σκορ στη δεύτερη περίοδο με τον Κάιζερ να κάνει καλή δουλειά κάτω από τα καλάθια να βοηθάει τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με 29-21 στο 16′. Ωστόσο, το σύνολο του Καστρίτη κόλλησε ξανά στην επίθεση, πέτυχε μόλις μία βολή μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, με τα Τρίκαλα να μειώνουν στο πόντο (30-29).

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο. Η Κύμη κατάφερε να ξεφύγει με 9 πόντους (43-34), αλλά τα Τρίκαλα μάζεψαν αμέσως τη διαφορά με σερί 9-0 (43-43) και πρωταγωνιστή τον Τάλτον. Το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε και πάλι τους γηπεδούχους στο +1 (50-49).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Τρίκαλα δεν άντεξαν. Η Κύμη, η οποία είχε πολλές περισσότερες λύσεις, ξέφυγε με 10 πόντους (61-51) στο 35′ και “καθάρισε” την υπόθεση νίκη.

Στο κλειστό της Χαλκίδας βρέθηκαν περίπου 1.000 φίλαθλοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-19, 30-29, 49-48, 72-63.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Τζόουνς 18, ΜακΓκι 8 (11 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 5 (0/8 σουτ, 5/7 βολές), Μπάρλος 5 (1), Σμιθ 17 (7/11 σουτ, 12 ριμπάουντ, 5 ριμπάουντ, 6 λάθη, 4 κλεψίματα), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 7 (2), Γλυνιαδάκης, Μητσιμπόνας, Κάιζερ 10 (6 ριμπάουντ).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Λούντζης 12 (5/19 σουτ, 7 ριμπάουντ), Τάλτον 20 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Καλογιαννίδης 9 (3), Μόρις 18 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Φιλντς 4 (6 ριμπάουντ), Ρίτσαρντσον, Γιανναράς.