![](https://4.bp.blogspot.com/-AQVHeieHz2g/W26PVvaBWFI/AAAAAAACRlY/hLQ4JfeKJEcYWhKKFxiqc8eKqRqytp-OgCLcBGAs/s640-rw/%25CE%25A0%25CE%2595%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%25A0%25CE%2595%25CE%25A4%25CE%2595%25CE%2599%25CE%2591.jpg)
Ενημερώθηκαν μεσημβρινές ώρες της Παρασκευής (10-08-2018) οι Λιμενικές Αρχές Αιδηψού, Πευκίου και Ωρεών, από το Ενιαίο Κέντρο Συντονισμού Έρευνας και Διάσωσης του Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., για περιστατικό δύο κολυμβητών σε δυσχερή θέση, στη θαλάσσια περιοχή της παραλίας Τσοκαΐτη Ιστιαίας...
Άμεσα για την περιοχή εκίνησαν περιπολικό σκάφος καθώς και περιπολικό όχημα Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., το Τ/Χ «ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ» Τ.Πευκ. 24 και το Τ/Χ «ΓΙΑΝΝΗΣ-ΘΑΝΑΣΗΣ» Λ. Ωρεών 98.
Οι δύο κολυμβητές ηλικίας 70 και 60 ετών εντοπίστηκαν από το «ΓΙΑΝΝΗΣ-ΘΑΝΑΣΗΣ» καλά στην υγεία τους, η μεν 70χρονη επιβιβασμένη σε πνευστό στρώμα και ο δε 60χρονος σε κανό, οι οποίοι περισυνελέγησαν και στη συνέχεια μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στη ξηρά.
Άμεσα για την περιοχή εκίνησαν περιπολικό σκάφος καθώς και περιπολικό όχημα Λ.Σ.-ΕΛ.ΑΚΤ., το Τ/Χ «ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ» Τ.Πευκ. 24 και το Τ/Χ «ΓΙΑΝΝΗΣ-ΘΑΝΑΣΗΣ» Λ. Ωρεών 98.
Οι δύο κολυμβητές ηλικίας 70 και 60 ετών εντοπίστηκαν από το «ΓΙΑΝΝΗΣ-ΘΑΝΑΣΗΣ» καλά στην υγεία τους, η μεν 70χρονη επιβιβασμένη σε πνευστό στρώμα και ο δε 60χρονος σε κανό, οι οποίοι περισυνελέγησαν και στη συνέχεια μεταφέρθηκαν με ασφάλεια στη ξηρά.