Προμηθέας - Κύμη 94-61: Πανωλεθρία στην Πάτρα και 6η σερί ήττα! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Προμηθέας - Κύμη 94-61: Πανωλεθρία στην Πάτρα και 6η σερί ήττα!

Ο Προμηθέας διέλυσε την τραγική Κύμη στην Πάτρα με 94-61, ενώ στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε να προηγείται με 33-7 , αλλά και 46-11 στο 15΄...

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη γνώρισε την 6η σερί ήττα στο πρωτάθλημα της Basket League και βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας έχοντας 8 βαθμούς.

Χαρακτηριστικό είναι ότι στο δεύτερο ημίχρονο ο Προμηθέας χρησιμοποίησε νεαρούς παίκτες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, ωστόσο η διαφορά δυναμικότητας και πάλι στις δύο ομάδες ήταν χαώδης.
Ο Προμηθέας μπήκε με το... γκάζι πατημένο στο «Δ. Τόφαλος», παίζοντας με τη βελόνα στο κόκκινο από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Κύμη και βάζοντας από νωρίς τις βάσεις της πέμπτης εφετινής νίκης στην Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 33-7, έχοντας 5/5 βολές, 11/19 δίποντα και 2/3 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 9 ασίστ και κανένα λάθος σε αυτό το διάστημα απέναντι στους Κουμιώτες που μέτρησαν 3/10 σουτ εντός πεδιάς και 10 λάθη!

Ο Τέρελ Παρκς κουβάλησε τους γηπεδούχους μετρώντας 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο σε 9:46 απέναντι στην Κύμη που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Προμηθέα.

Στη συνέχεια ο Έλις εκτόξευσε τη διαφορά στο +35, κάνοντας το 46-11 στο 15'47" για τους Πατρινούς που πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 54-25.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση στην τρίτη περίοδο όπου έκαναν επιμέρους σκορ 16-21 ωστόσο ο Προμηθέας έκανε συντήρησε στο φινάλε κι επικράτησε με 94-61, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα έπειτα από την εντός έδρας ήττα από τη Βίρτους Μπολόνια.

Ουδείς ξεχώρισε από τους Ευβοιώτες ενώ τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης πήρε ο Τερέλ Παρκς με 22 πόντους από 9/12 δίποντα και 4/7 βολές, μάζεψε 12 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε μια μπάλα και έκοψε ένα σουτ. Όντουμ και Γερομιχαλός άξιοι συμπαραστάτες του.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-7, 54-25, 70-46, 94-61

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 2 (1/5 σουτ, 4 ασίστ), Μέγιερ 3 (1), Λίποβι 9 (1), Παρκς 22 (9/12 δίποντα, 4/7 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο σε 21:11), Μπράουν 4 (1/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σαλούστρος 4 (4 ασίστ, 2 κλεψίκματα), Όντουμ 4 (2/8 σουτ, 4 ριμπάουντ, 14 ασίστ, κανένα λάθος), Τσαϊρέλης, Γερομιχαλός 21 (9/9 δίποντα, 1/1 τρίποντο), Σανδραμάνης 9 (3), Έλις 14, Λαναράς 2

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Πουλιανίτης 2, Χόρτον 13 (7 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, 4 κοψίματα), Σαγκς 9 (1), Κάμφορ 12 (2), Γουάσινγκτον 1, Τσιάρας 2, Στυλιανού 5, Μαραγκός 5 (1), Τουντζιαράκης 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Χολμς 6 (1/8 σουτ)