Ολυμπιακός - Κύμη 92-69: «Ερυθρόλευκη» προπόνηση στο ΣΕΦ | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Ολυμπιακός - Κύμη 92-69: «Ερυθρόλευκη» προπόνηση στο ΣΕΦ

Μια καλή προπόνηση πριν από το μεγάλο ματς με την Μπαρτσελόνα ήταν για τον Ολυμπιακό η αναμέτρηση με την Κύμη, την οποία νίκησε άνετα για την 15η αγωνιστική της Basket League με 92-69...

Σε αντίθεση με το παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Χαλκίδα, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην επικράτηση. Η Κύμη, -που πλέον ισοβαθμεί στην 11η θέση με τον Πανιώνιο και το Ρέθυμνο Cretan Kings-, ήταν σχετικά κοντά στο σκορ (10-15 διαφορά) μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο που σοβαρεύτηκαν οι παίκτες του Ολυμπιακού.

Οι γηπεδούχοι είχαν 10 περισσότερα ριμπάουντ (39-29) και 10 περισσότερες ασίστ (22-12) ενώ τη μεγάλη διαφορά την έκανε το βάθος του πάγκου με τον μεν Ολυμπιακό να παίρνει 46 πόντους από τους παίκτες που ήρθαν από εκεί και τη δε Κύμη 16.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες από μακρινή απόσταση στο ξεκίνημα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει καλύτερα στο παιχνίδι και στο πεντάλεπτο να προηγείται με 11-3. Ένα σερί όμως 9-0 της Κύμης με τον Τουντζιαράκη να έχει έξι πόντους, άλλαξε την εικόνα στο σκορ με τον Πουλιανίτη να ευστοχεί σε τρίποντο και να δίνει το μοναδικό προβάδισμα στους Ευβοιώτες με 14-13.

Ο Ολυμπιακός προσπέρασε με το τέλος της πρώτης περιόδου (16-14), ενώ στο 12' ξέφυγε με 23-16 με τρίποντο του Τουπάν. Οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα σερί 11-0 με τον ΛεΝτέι να έχει έξι πόντους και προσπέρασαν με 34-18 στο 16'. Η Κύμη μείωσε σε 36-26 δύο λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους και διατήρησε αυτή τη διαφορά ως και το ημίχρονο που βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 42-32.

Με ένα μικρό σερί 5-0 η Κύμη μείωσε σε 46-37 στο 22' όμως λίγο αργότερα πλησίασε ακόμα περισσότερο. Ο Γουίλιαμς με εύστοχο τρίποντο ολοκλήρωσε ένα σερί 10-0 της Κύμης που την έφερε σε απόσταση αναπνοής (50-47) από τον Ολυμπιακό. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως... απάντησαν με τον ίδιο τρόπο. Έτρεξαν ένα δικό τους σερί 12-0 και στο 27' προηγήθηκαν με 62-47, ενώ ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο έχοντας προβάδισμα με 64-51.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα και στο 34' ξέφυγε για πρώτη φορά με +22 με γκολ φάουλ του Σπανούλη. Δύο λεπτά πριν από το φινάλε η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της το +25 με τον Γουίλιαμς-Γκος να κάνει το 88-63 ενώ το φινάλε του αγώνα βρήκε το Ολυμπιακό να επικρατεί με 92-69.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 12 (5/7 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Σπανούλης 16 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ), Μιλουτίνοβ 2 (6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10, Τίμα 6 (1/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ, Αγραβάνης 7 (1), Μάντζαρης 3 (1), Στρέλνιεκς 6, Τουπάν 10 (2/7 τρίποντα), ΛεΝτέι 20 (9/11 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 10 (7 ριμπάουντ), Σαγκς 2, Γουάσινγκτον 15 (1), Λιούις 18 (6/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Γουίλιαμς 8 (2), Πουλιανίτης 8 (2), Τσιάρας 2, Μαραγκός 6, Γερομιχαλός, Μητσιμπόνας, Μαργέλης