![](https://1.bp.blogspot.com/-6zPLbT8Vt3g/XI9vFRejB1I/AAAAAAACdTY/sKOuUzg5U4s0S2EYd_adAG725wb0-pKVACLcBGAs/s640-rw/%25CE%2593%25CE%2599%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%25A4%25CE%2597-4.jpg)
Όπως αναφέρει η Μητρόπολη Χαλκίδας:
Με την πρέπουσα εκκλησιαστική λαμπρότητα και πληθωρική συμμετοχή του Λαού του Θεού εορτάσθηκε ο θρίαμβος της Ορθοδοξίας στην κατά Χαλκίδα Ιερά Μητρόπολη, την Κυριακή της Ορθοδοξίας 17 Μαρτίου 2019, με επίκεντρο τον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου.
Στον Όρθρο της ημέρας χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος κ. Χρυσόστομος, ο οποίος προέστη και στην πανηγυρική Θεία Λειτουργία, συλλειτουργούντων Κληρικών της Τοπικής μας Εκκλησίας, προεξάρχοντος του Πρωτοσυγκέλλου του, Αρχιμ. Νικοδήμου Ευσταθίου.
Στην Θεία Λειτουργία συμμετείχε πολυπληθές εκκλησίασμα πιστών, μεταξύ των οποίων ο Δήμαρχος Χαλκιδέων κ. Χρήστος Παγώνης, ο οποίος ανέγνωσε, κατά την παράδοση, το Σύμβολο της Πίστεως, η Δημοτική Σύμβουλος κ. Έλενα Βάκα, η οποία ανέγνωσε την Κυριακή Προσευχή – «Πάτερ ημών», εκπρόσωποι του Λιμενικού Σώματος, της Αστυνομίας και του Φιλοχρίστου Στρατού της Πατρίδος μας.
Με την πρέπουσα εκκλησιαστική λαμπρότητα και πληθωρική συμμετοχή του Λαού του Θεού εορτάσθηκε ο θρίαμβος της Ορθοδοξίας στην κατά Χαλκίδα Ιερά Μητρόπολη, την Κυριακή της Ορθοδοξίας 17 Μαρτίου 2019, με επίκεντρο τον Μητροπολιτικό Ιερό Ναό του Αγίου Δημητρίου.
Στον Όρθρο της ημέρας χοροστάτησε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Χαλκίδος κ. Χρυσόστομος, ο οποίος προέστη και στην πανηγυρική Θεία Λειτουργία, συλλειτουργούντων Κληρικών της Τοπικής μας Εκκλησίας, προεξάρχοντος του Πρωτοσυγκέλλου του, Αρχιμ. Νικοδήμου Ευσταθίου.
Στην Θεία Λειτουργία συμμετείχε πολυπληθές εκκλησίασμα πιστών, μεταξύ των οποίων ο Δήμαρχος Χαλκιδέων κ. Χρήστος Παγώνης, ο οποίος ανέγνωσε, κατά την παράδοση, το Σύμβολο της Πίστεως, η Δημοτική Σύμβουλος κ. Έλενα Βάκα, η οποία ανέγνωσε την Κυριακή Προσευχή – «Πάτερ ημών», εκπρόσωποι του Λιμενικού Σώματος, της Αστυνομίας και του Φιλοχρίστου Στρατού της Πατρίδος μας.
![](https://3.bp.blogspot.com/-jjT_OK_v7VM/XI9u1nWdcgI/AAAAAAACdTc/g8u48Qbk-BUkGuzv_kv4ShbJYuiluWAsQCEwYBhgL/s640-rw/%25CE%2593%25CE%2599%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%25A4%25CE%2597-3.png)
![](https://2.bp.blogspot.com/-nEWiQf2XD1Y/XI9uzB6B69I/AAAAAAACdTc/lYlvkv4V5GcylPrCB1zCyRk8cXY1RHA5gCEwYBhgL/s640-rw/%25CE%2593%25CE%2599%25CE%259F%25CE%25A1%25CE%25A4%25CE%2597-2.png)
![](https://3.bp.blogspot.com/-ecsjiFqMAR8/XI9wOvM5X3I/AAAAAAACdTs/RYj_Gva921odaD8niUFClUkC3gYOV-pnwCLcBGAs/s640-rw/%25CE%25A0%25CE%2591%25CE%2593.jpg)
Πριν την Απόλυση της Θείας Λειτουργίας ο Σεβασμιώτατος κήρυξε τον θείο λόγο, ενώ προεξήρχε και στο καθιερωμένο Μνημόσυνο υπέρ αναπαύσεως των κεκοιμημένων Μητροπολιτών Χαλκίδος και αμέσως μετά έλαβε χώρα η καθιερωμένη Λιτάνευση των Ιερών Εικόνων, πέριξ του Ιερού Ναού, στο τέλος της οποίας, κατά την τάξη, ο Σεβασμιώτατος ανέγνωσε το σχετικό απόσπασμα από το Συνοδικό της Ορθοδοξίας.