Κύμη - Ρέθυμνο 77-84: Ήττα - «μαχαιριά» για την παραμονή! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Ρέθυμνο 77-84: Ήττα - «μαχαιριά» για την παραμονή!

Το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της ζώνης αποφυγής του υποβιβασμού...

Η ομάδα της Κρήτης πέρασε νικηφόρα με 77-84 από τη Χαλκίδα για την 22η αγωνιστική της Betshop Basket League και μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στη μία νίκη.

Μάλιστα η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έχει το πλεονέκτημα έναντι εκείνης του Ισίδωρου Κουτσού, σε περίπτωση ισοβαθμίας, καθώς έχει επιβληθεί και στις δύο φετινές τους συναντήσεις.

Η επόμενη αγωνιστική θα διεξαχθεί την Τετάρτη (10-04-2019) με την Κύμη να υποδέχεται τον Ήφαιστο Λήμνου και το Ρέθυμνο να αγωνίζεται εντός έδρας με τον Κολοσσό Ρόδου.

Οι φιλοξενούμενοι, που σημείωσαν 30 πόντους στην τελευταία περίοδο, τελείωσαν το παιχνίδι έχοντας 57% εντός παιδιάς και συγκεκριμένα 23/32 δίποντα και 11/27 τρίποντα. Είχαν ακόμα επτά περισσότερες ασίστ (24-17) αλλά και από ένα παραπάνω μπλοκ (1-2) και κλέψιμο (8-9).

Από την άλλη οι Ευβοιώτες είχαν 19/34 δίποντα και 8/29 τρίποντα και επίσης 6 περισσότερα ριμπάουντ (35-29).

Η ομάδα του Ρεθύμνου μπήκε πολύ πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο τρίλεπτοι της αναμέτρησης προηγήθηκε με 10-3, ενώ στη συνέχεια με τα τρίποντα των Μπάντερ και Χίκι έφτασε και στο +13 προσπερνώντας με 9-22 στο 7'. Η απάντηση της Κύμης όμως ήταν ένα σερί 11-0 που της επέτρεψε να μειώσει σε 20-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Αυτό το σερί διευρύνθηκε στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου με τον Γουάσινγκτον να ευστοχεί σε τρίποντο και να κάνει το 23-22. Η Κύμη όμως έμεινε δίχως σκορ για πέντε και πλέον λεπτά και το Ρέθυμνο Cretan Kings τρέχοντας ένα σερί 12-0 προσπέρασε με 34-23 στα μέσα της περιόδου. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι βρήκε τρόπο να ροκανίσουν τη διαφορά και να μειώσουν με τον Σαγκς σε 38-39 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Η Κύμη κατάφερε στην τρίτη περίοδο να πάρει το προβάδισμα φτάνοντας ως και το 55-50 στο 28' με βολές του Τουτζιαράκη, και το 58-52 με τον Σαγκς ένα λεπτό αργότερα. Ωστόσο οι Κρητικοί με τον Μπάντερ μείωσαν σε 58-54 στο τέλος του δεκαλέπτου.
Τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης ο Γουάσινγκτον ισοφάρισε για τους γηπεδούχους σε 72-72. Στο επόμενο τρίλεπτο όμως ένα τρίποντο του Μπάντερ και τέσσερις πόντοι (από τους συνολικά 29) του Μπαρτ έφεραν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 72-79. Ο Χόρτον με 3/4 βολές μείωσε σε 77-81 στα 24'' για το τέλος όμως Σιγκούνας και Χίκι διαμόρφωσαν το τελικό 77-84 υπέρ του Ρεθύμνου Cretan Kings.

Η Βαθμολογία 4 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος:

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39, 58-54, 77-84.

ΚΥΜΗ AEGEAN CARGO (Κουτσός): Τουντζιαράκης 7, Σαγκς 13 (1), Ουάσινγκτον 14 (3), Γουίλιαμς 5 (1), Καρινιάουσκας 3 (1), Πουλιανίτης 0/5 σουτ, Μαραγκός, Χόρτον 20 (8/12 δίποντα, 14 ριμπάουντ), Λιούις 15 (2 τρίποντα, 8 ασίστ).

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Χριστοδούλου 7 (1), Μπαρτ 29 (7/7 δίποντα, 4/6 τρίποντα), Κλάντον, Χίκι 16 (2 τρίποντα, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντάνιελς 6 (1), Σιγκούνας 5, Καλογιαννίδης, Γλυνιαδάκης, Ραζής, Μπάντερ 17 (3), Τζόουνς 4.