Μαρσέιγ - Ολυμπιακός 2-1: Αποκλείστηκε από την επόμενη φάση του Champions League (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Αποχαιρέτησε και μαθηματικά στη Μασσαλία ο Ολυμπιακός τη συμμετοχή στην επόμενη φάση στους 16 του Champions League, έπειτα από την ήττα του με 2-1 από την Μαρσέιγ το βράδυ της Τρίτης (01-12-2020)...

Ήταν η 4η συνεχόμενη ήττα για τους «ερυθρόλευκους» στη φετινή διοργάνωση.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, ενώ προηγήθηκε στο σκορ (στο 33΄) με γκολ του Καμαρά. Στην επανάληψη η εικόνα άλλαξε και η Μαρσέιγ πήρε τη νίκη χάρη σε δύο πέναλτι από τον Παγέτ (στο 54΄ και το 75΄), τα οποία είχε σφυρίξει ο Ισπανός διαιτητής με τη βοήθεια του VAR.

Επόμενος στόχος η τρίτη θέση που οδηγεί στους 32 του Europa League

Με αυτό το αποτέλεσμα, Μαρσέιγ και Ολυμπιακός έχουν από 3 βαθμούς, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» υπερτερούν στην ισοβαθμία, κάτι που σημαίνει πως έχει και το προβάδισμα για να πάρει την 3η θέση.

Στο άλλο παιχνίδι η Πόρτο αναδείχθηκε ισόπαλη (0-0) με την Μάντσεστερ Σίτι. Είναι οι δύο ομάδες που προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Champions League.