![](https://1.bp.blogspot.com/-ujH355-W1n0/YL5C8hpPCVI/AAAAAAAC9zY/djTc4ogn8ScUunakeSXhODpY1HooDv1OgCLcBGAsYHQ/w640-h386-rw/%25CE%2591%25CE%25A6%25CE%25A1%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%2599-%25CE%259F%25CE%259A.png)
Όπως αποκαλύπτει το EviaZoom.gr, ο 55χρονος συνταξιούχος αστυνομικός, Δημήτρης Πίσχινας, που υπηρετούσε παλαιότερα στο Αστυνομικό Τμήμα Χαλκίδας νοσηλευόταν διασωληνωμένος με κορονοϊό στη ΜΕΘ Covid του Νοσοκομείου Χαλκίδας, όπως και η 53χρονη σύζυγος του, Βασιλική Μουρτίκα, η οποία αρχικά μεταφέρθηκε και εκείνη στο Νοσοκομείο Χαλκίδας, ωστόσο στη συνέχεια μεταφέρθηκε διασωληνωμένη στη ΜΕΘ Covid του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Λάρισας, καθώς τα κρεβάτια στα πιο κοντινά νοσοκομεία είχαν γεμίσει.
Η 53χρονη άφησε την τελευταία της πνοή πριν 15 μέρες και προχθές κατέληξε και ο σύζυγος της, με τον οποίο διέμεναν, εδώ και χρόνια, στη περιοχή Αφράτι του Δήμου Χαλκιδέων.
Η κηδεία του 55χρονου έγινε την Κυριακή (06-06-2021) στο Αφράτι.
Ο Δημήτρης Πίσχινας...
Η Βασιλική Μουρτίκα...
Ο θάνατος του ζευγαριού έχει «βυθίσει» στο πένθος ολόκληρη την περιοχή, ενώ η ανησυχία για την διασπορά του κορονοϊού είναι έντονη, όπως στη Χαλκίδα και σε όλη την Εύβοια.