![](https://1.bp.blogspot.com/-Tsdjs2TTJ8Q/YSiz5NxbFOI/AAAAAAADAjQ/rUorl7fvZMgMflvToBFcw9gEBK63Kmu4ACLcBGAsYHQ/w640-h360-rw/%25CE%25A7%25CE%2591%25CE%25A4%25CE%2596%25CE%2597%25CE%2594%25CE%2591%25CE%259A%25CE%2597%25CE%25A3.jpg)
Κατά την επίσκεψή του, ο υπουργός Εργασίας πήγε αιφνιδιαστικά στο υποκατάστημα του ΕΦΚΑ στο νησί, αλλά εκεί ο υπάλληλος δεν τον αναγνώρισε.
Ο Κ. Χατζηδάκης με ανάρτησή του στο Facebook, ανέφερε ότι ο υπάλληλος του ΕΦΚΑ νόμιζε ότι κάποιος του κάνει πλάκα.
«Καλημέρα, είμαι ο υπουργός» είπε στον υπάλληλο και εκείνος του απάντησε: «Έλα τώρα, τι είναι αυτά;». «Κοιτάξτε με καλά. Είμαι ο υπουργός. Πιστέψτε με!» επανέλαβε ο Κ. Χατζηδάκης. Τότε ο υπάλληλος κατάλαβε τι έχει γίνει και ζήτησε συγγνώμη.
Παρά το εν λόγω γεγονός, ο Κωστής Χατζηδάκης υποστήριξε ότι έμεινε ευχαριστημένος από την εικόνα που αντίκρισε στον ΕΦΚΑ της Κέρκυρας. Ανέφερε ότι η εξυπηρέτηση είναι σε καλό επίπεδο και σε αυτό βοήθησαν οι νέοι υπολογιστές που έχουν παραλάβει οι υπάλληλοι.