Έξω από το Υπουργείο υπήρχαν διμοιρίες των ΜΑΤ ωστόσο δεν έγιναν επεισόδια καθώς οι αγρότες έγιναν δεκτοί από τον Υφυπουργό Σίμο Κεδίκογλου και πραγματοποιήθηκε συνεδρίαση.
Οι Κρητικοί αγρότες έφεραν μαζί τους και καλούδια (ρακή, μυζήθρα, κ.α.). Ο Σίμος Κεδίκογλου ήπιε μαζί τους ρακές, άκουσε το τραγούδι που του αφιέρωσαν και φόρεσε τα δώρα τους, ένα λευκό σαρίκι και ένα κρητικό μαχαίρι, το οποίο έζωσε αμέσως πάνω του λέγοντας: «Αυτό θα το πάρω μαζί μου».
ΔΕΙΤΕ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ: