![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEijpxUK9QulgYmBkvk3XqdGOTQHPKPZD9_JISKVDP14RNf5heC43JBiLP2ZfrJDEhKMCNIJ7Fm_d4aWpOUhKYkbbzFHXs8b8ULcg1FjM_ctgm-TO_SipF9gfA9iAylAknX3ihC_D3QUamOraxyzDGcLHH_tkVXnYr-u7n61PQ-qlNom5Fo3YgX8OsLj/w640-h346-rw/%CE%9A%CE%9F%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F%CE%99%CE%9F%CE%A3%20%CE%95%CE%A5%CE%92%CE%9F%CE%99%CE%91.png)
Μέσα σε 7 μέρες (1 εως 7 Αυγούστου 2022) στην Εύβοια καταγράφηκαν συνολικά 2.350 επιβεβαιωμένα κρούσματα και πρώτος με διαφορά, όπως όλες τις προηγούμενες φορές, είναι ο Δήμος Χαλκιδέων, όπου εκτός από τον κορονοϊό θεριεύουν η διαφθορά, η διαπλοκή και η παρακμή και έχει μετατραπεί, όπως έχουμε προαναφέρει κατά καιρούς, σε απόλυτη «μπανανία». Δεύτερος ακολουθεί ο Δήμος Κύμης - Αλιβερίου, τρίτος ο Δήμος Διρφύων - Μεσσαπίων, τέταρτος ο Δήμος Ιστιαίας - Αιδηψού και ακολουθούν οι υπόλοιποι Δήμοι.
Στην υπόλοιπη Στερεά Ελλάδα τα επιβεβαιωμένα κρούσματα κορονοϊού που καταγράφηκαν συνολικά την εβδομάδα (1 εως 7 Αυγούστου 2022) είναι πολύ λιγότερα σε σχέση με την Εύβοια και συγκεκριμένα:
- Στην Φθιώτιδα καταγράφηκαν συνολικά 1.478 επιβεβαιωμένα κρούσματα.
- Στην Βοιωτία καταγράφηκαν συνολικά 1.043 επιβεβαιωμένα κρούσματα.
- Στην Φωκίδα καταγράφηκαν συνολικά 227 επιβεβαιωμένα κρούσματα.
- Στην Ευρυτανία καταγράφηκαν συνολικά 206 επιβεβαιωμένα κρούσματα.