Eurobasket Ελλάδα - Τσεχία 94-88: Δύσκολη νίκη - πρόκριση στους «8» και τώρα η Γερμανία - Τα ζευγάρια (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ 2024

«Έφτυσε αίμα» αλλά τα μεγάλα σουτ στην 4η περίοδο έδωσαν στην Ελλάδα την μεγάλη νίκη απέναντι στην Τσεχία με 94-88 στο Βερολίνο το βράδυ της Κυριακής (11-09-2022) για την φάση των «16» του Eurobasket...

Η Εθνική «δεινοπάθησε» στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, απέναντι σε μία καλοστημένη αμυντικά Τσεχία, η οποία φρόντισε να κλείσει το διάδρομο προς το καλάθι της και κατά συνέπεια τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, τη στιγμή που η κυριαρχική φροντ λάιν της έλεγχε το παιχνίδι.

Ωστόσο, η αφύπνιση του Γιάννη Παπαπέτρου στην 4η περίοδο σε άμυνα και εκτέλεση έδωσε την απαραίτητη ώθησε στην ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει τη σκυτάλη σε εκτέλεση και δημιουργία, δίνοντας συνέχεια στο όνειρο της Εθνικής.

Η Ελλάδα προκρίθηκε στους «8» όπου θα αντιμετωπίσει την «οικοδέσποινα» Γερμανία στις 21:30 το βράδυ της Τρίτης (13-09-2022).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88