![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjKUDeqZ5NsKAg4m-sEC8bELhN2kmmDDfOvxBR4ZqPT8Ez09f9Q92bSqwnBRwvkOiu4txGrW8bW83_E8Wxyyx6V69Y18dI6kWG7acrRjn4HrwT_wN04LBmHxzDR9vjJNoadcJfcxvZor_EXFg7vSgEmqlNI3J3XDTKYLd3qgOXwXSXuXJvbgBKNZKY9/w640-h350-rw/%CE%9C%CE%91%CE%A1%CE%98%CE%91%20%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%91%CE%93%CE%99%CE%91%CE%9D%CE%9D%CE%97%20-%20%CE%A1%CE%99%CE%A4%CE%A3%CE%A9%CE%9D%CE%91-%CE%9F%CE%9A.jpg)
«Εγώ η Μάρθα Καραγιάννη του Χαριλάου και της Δόμνας επιθυμώ όταν φύγω από αυτό τον κόσμο αντί να ταφώ, να καώ..» έγραφε χαρακτηριστικά στο σημείωμα η Μάρθα Καραγιάννη.
Αρχικά οι αρμόδιες αρχές είχαν ενστάσεις για την διαδικασία της αποτέφρωσης καθώς το ιδιόχειρο σημείωμα θα έπρεπε να συνοδεύεται και από υπεύθυνη δήλωση συγγενούς πρώτου ή δευτέρου βαθμού, κάτι το οποίο δεν συνέβαινε.
Τελικά όμως, όπως γνωστοποίησε ο Δημήτρης Σούρας, η Μάρθα Καραγιάννη θα αποτεφρωθεί όπως επιθυμούσε καθώς βρέθηκε λύση στο πρόβλημα.
Έτσι, συνάδελφοι οι φίλοι και οι συγγενείς της θα της πουν το τελευταίο αντίο την Πέμπτη (22-09-2022) Σεπτεμβρίου στο Α’ Κοιμητήριο Αθηνών και στη συνέχεια θα γίνει η αποτέφρωσή της στη Ριτσώνα.
Αυτό που απομένει πια είναι το άνοιγμα της διαθήκης για την οποία επικρατεί μυστήριο. Οι πληροφορίες, όμως, λένε πως υπάρχει και θα ανοιχτεί την ενδεδειγμένη περίοδο.