![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6oY1C7nFFUCaXvhZ71KIaAdEu1tea7cgoRJ0EcZKt2Vn8heiy16lUjWtDPpvRyh0b6mt_4Fj12uMkpnqAjRmSIZHkxwmh3XIyU88bVBh1eMLcp0HOn6ihyphenhyphen-YsSNwU3nqmK6DaO-X5QOCKuo68O2rOh7oNXb5VPz5ijNcofPtgDeZSrEVEIm39Pp-w2X8/w640-h322-rw/%CE%9F%CE%A1%CE%95%CE%99%CE%92%CE%91%CE%A3%CE%99%CE%91_%CE%95%CE%A5%CE%92%CE%9F%CE%99%CE%91.jpg)
Σύμφωνα με το ρεπορτάζ, δύο γυναίκες ηλικίας 28 και 33 ετών αντίστοιχα, ταξίδεψαν με το αυτοκίνητο προς την Εύβοια για να κάνουν ορειβασία στη θέση Ράχη της Δίρφυς η αλλιώς Ξηροβούνι.
Ξαφνικά και ενώ είχε νυχτώσει και περπατούσαν για ώρα, στις 18:00 το απόγευμα έχασαν τον προσανατολισμό τους και ζήτησαν τηλεφωνικώς τη συνδρομή της Πυροσβεστικής. Ακολούθησε επίσης κινητοποίηση των κατοίκων των γύρω χωριών, του Δήμου Διρφύων - Μεσσαπίων, και της αστυνομίας.
Τελικά στις 21:00 το βράδυ εντοπίστηκαν σώες κοντά στο Ξηροβούνι και η περιπέτεια τους είχε αίσιο τέλος.