Γ' Εθνική: Πιερικός - Αρτάκη 2-3: Δια πυρός και σιδήρου πέρασε από την Κατερίνη και τώρα ο «τελικός» με τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου - Για αλλοίωση αποτελέσματος διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι (ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ 2024

Δια πυρός και σιδήρου πέρασε στη κυριολεξία από την Κατερίνη η Αρτάκη το Σάββατο (20-04-2024) κερδίζοντας πολύ δύσκολα και με ανατροπή 2-3 τον αδιάφορο βαθμολογικά Πιερικό μένοντας «ζωντανή» για την διεκδίκηση της πρώτης θέσης που θα κριθεί στον τελικό της Τετάρτης (24-04-2024) απέναντι στον ασταμάτητο και πρωτοπόρο Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, ο οποίος είναι δύο βαθμούς πάνω από τους Ευβοιώτες και μόνο με νίκη η Αρτάκη θα καταφέρει να πάρει την πρώτη θέση και την άνοδο στη Super League 2 ...

Ο Πιερικός προηγήθηκε μόλις στο 7΄ με τον Μαυρίδη, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με γκολ του Τσούπρου στο 27′, με το 1-1 να είναι και σκορ ημιχρόνου.

Ο Πιερικός σκόραρε ξανά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45΄+2) με πλασέ του Χατζηπουργάνη, όμως ο διαιτητής Αναστασόπουλος ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ στην αρχή της φάσης, ξεσηκώνοντας θύελλα διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους, οι οποίοι κάνουν λόγο για αλλοίωση αποτελέσματος, καθώς υποστηρίζουν όπως φαίνεται και στο ΒΙΝΤΕΟ πως δεν υπήρχε κανένα επιθετικό φάουλ.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται έντονα επίσης και για τα δύο γκολ που σημείωσε η Αρτάκη και ειδικά όταν έκανε το 2-3 στο 78΄ με τον Παυλίδη. Και ενώ σε πρώτο χρόνο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τη βοηθό Παπαδοπούλου, στη συνέχεια ο διαιτητής πήρε πάνω του τη φάση και το μέτρησε, και έγινε χαμός στο γήπεδο από διαμαρτυρίες, ενώ όπως αναφέρει ο Πιερικός ερωτηματικά για οφσάιντ που δεν δόθηκε υπάρχουν και στη φάση από την οποία προήλθε το κόρνερ της Νέας Αρτάκης που απέφερε το 0-1.

Έτσι με αυτά και με αυτά η Αρτάκη παρέμεινε στο κόλπο της ανόδου, έφτασε τους 72 βαθμούς, παρέμεινε στο -2 από τον Εθνικό Νέου Κεραμιδίου, τον οποίο υποδέχεται την Τετάρτη (24-04-2024) και με νίκη θα είναι αυτή που θα κατακτήσει το πρωτάθλημα και την άνοδο στη Super League 2.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΠΙΕΡΙΚΟΣ: Μπαλάφας, Μαυρίδης, Κωνσταντινίδης Β., Δεληγιάννης, Μυρωτής, Μπαλτάς, Στόιος, Χατζηπουργάνης, Αλεξίου, Ματζαλάκου, Στραβογιάννης

ΑΡΤΑΚΗ: Μουζάκης, Ρέντζος, Στασινόπουλος, Τσούπρος, Μπιμπισίδης, Λάμπρου, Παπαδάκης, Τανταρίδης, Παυλίδης, Ιορδανίδης, Σαλπιγγίδης

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Αναστασόπουλος (Χαλκιδικής), με βοηθούς τους Φράγκιο και Παπαδοπούλου (Μακεδονίας).