ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 64-87: Παραδόθηκε στο δεύτερο ημίχρονο! Ένταση μεταξύ των οπαδών του Ολυμπιακού και ΜΑΤ (ΦΩΤΟ και ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
BANNER TRIACON

Ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και παίζοντας καλή άμυνα νίκησε τον Ίκαρο Χαλκίδας με σκορ 64-87, στο κλειστό της Κανήθου.
Ένταση δημιουργήθηκε μεταξύ των οπαδών του Ολυμπιακού και ΜΑΤ

BINTEO
Για την 16η αγωνιστική της Basket League, ο Ολυμπιακός κέρδισε τον Ίκαρο στην Χαλκίδα με σκορ 64-87, βρίσκοντας ρυθμό στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στην τρίτη περίοδο (8-17 σκορ).
Από τον Ίκαρο ξεχώρισαν οι εξαιρετικοί Σάτον (15π, 7/8δ) και Άσκα (14π), ενώ έδωσε λύσεις και ο Γκαγκαλούδης (15π).
Οι Χαλκιδέοι έδωσαν βροντερό παρόν στο κλειστό, όπως και οι φίλοι του Ολυμπιακού που ήρθαν αντιμέτωποι με άνδρες των ΜΑΤ..
Αρχικά οι οπαδοί του Ολυμπιακού πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική, ενώ αργότερα χρειάστηκε η επέμβαση των ΜΑΤ στην ερυθρόλευκη κερκίδα για να αποτραπούν τα χειρότερα.
Η Γενική Αστυνομική Διεύθυνση Περιφέρειας Στερεάς Ελλάδας είχε απαγορεύσει την μετακίνηση των οπαδών, αλλά παρ' όλα αυτά οι φίλοι του Ολυμπιακού γέμισαν το κλειστό.
Να σημειωθεί  ότι εξύβριζαν με συνθήματα τον παίκτη του Ίκαρου, Γιάννη Γκαγκαλούδη καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 38-41, 46-58, 64-87

Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στρναντ, Γκόβενς 5 (1), Άσκα 14, Σάτον 15, Γκαγκαλούδης 15 (2), Σπανός 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 3, Ρίτσαρντς 11 (2), Μπέμπης.