![Ντροπιαστική ήττα με 10-0 για την Εθνική Νέων! Ντροπιαστική ήττα με 10-0 για την Εθνική Νέων!](http://4.bp.blogspot.com/-B05M7QmB-SI/VDrrqZgfCII/AAAAAAAAlKo/8iSjPCnyI3Q/s1600-rw/%CE%95%CE%98%CE%9D%CE%99%CE%9A%CE%97-%CE%9D%CE%95%CE%A9%CE%9D.jpg)
Τα γκολ σημείωσαν οι Τράσελ (17΄, 57΄), Τουρκές (21΄ πέν., 45΄+2), Ζακάρια (30΄), Μπιτίκι (33΄), Χούνζικερ (48΄, 61΄), Ομπερλίν (75΄, 78΄) ενώ η Ελλάδα είχε ένα δοκάρι με τον Γιαλαμίδη στο 54΄.
Ο Βασίλης Τζαλακώστας ήταν απογοητευμένος μετά το ματς: "Όπως στο προηγούμενο ματς, έτσι και στο σημερινό ξεκινήσαμε νωθρά, με τη διαφορά ότι τώρα το πληρώσαμε, καθώς δεχθήκαμε γκολ σχεδόν σε κάθε επίθεση των αντιπάλων. Με το 5-0 στη ημίχρονο και το αριθμητικό μειονέκτημα επήλθε η κατάρρευση στο δεύτερο 45λεπτο.
Είχαμε απαράδεκτη αγωνιστική συμπεριφορά και έλλειψη πειθαρχίας. Οφείλουμε να αλλάξουμε νοοτροπία σε όλους τους τομείς αν θέλουμε να βελτιωθούμε. Ελπίζω η ήττα αυτή να γίνει ένα καλό μάθημα για όλους."
Ελβετία: Χόφερ, Νγκουγέν (66΄ Γκαρσία), Μπιτίκι, Ελβέντι, Ζακάρια, Χούνζικερ (79΄ Ίτεν), Κούρσνερ, Ντομίνγκες (46΄ Παλιούκα), Τουρκές, Τράσελ (66΄ Ομπερλίν), Μιλοσάβλιεβιτς (79΄ Κλάινερ)
Ελλάδα: Βασιλειάδης (65΄ Ηλιάδης), Πόζογλου (65΄ Τσολακίδης), Οικονόμου, Βατουσιάδης, Τσιμίκας (46΄ Γιαλαμίδης), Καραχάλιος, Δώνης (66΄ Μπαστακός), Ρούσσος, Αρναούτογλου (55΄ Μηλιώτης), Δεληγιαννίδης (46΄ Σάλιακας), Κουλούρης (46΄ Παπαδόπουλος)