![Εύβοια: Συνεχίζονται οι εντατικοί έλεγχοι της αγοράς - Πρωταθλητές στη φοροδιαφυγή καφετέριες, εστιατόρια και τουριστικές επιχειρήσεις Εύβοια: Συνεχίζονται οι εντατικοί έλεγχοι της αγοράς - Πρωταθλητές στη φοροδιαφυγή καφετέριες, εστιατόρια και τουριστικές επιχειρήσεις](http://4.bp.blogspot.com/-OkCKQU6IbDg/VZ--6Jb0hzI/AAAAAAABA5Y/fqU4sqyeQPo/s640-rw/%25CE%2595%25CE%259B%25CE%2595%25CE%2593%25CE%25A7%25CE%259F%25CE%2599.jpg)
Συγκεκριμένα διενεργούνται συνεχείς και καθημερινοί έλεγχοι σε καταστήματα τροφίμων και πρατήρια καυσίμων προκειμένου να διαπιστωθούν και να αποτραπούν φαινόμενα αισχροκέρδειας και εναρμόνισης τιμών σε βάρος των καταναλωτών.
Παράλληλα, την πρώτη θέση στη φοροδιαφυγή «κέρδιζουν» και αυτό το καλοκαίρι οι καφετέριες, τα εστιατόρια, φαγάδικα (fast Food, ψητοπωλεία) χώροι εστίασης και διασκέδασης, αλλά και οι επιχειρήσεις που σχετίζονται με τον τουρισμό, όπως εκμετάλλευσης παραλιών, ενοικίασης σκαφών, καταστήματα με τουριστικά είδη, ξενοδοχεία κ.λπ.