Κύπελλο μπάσκετ: Νίκη - πρόκριση του ΓΣ Κύμης μέσα στο Ιβανώφειο επί του Ηρακλή με 69-73 | EviaZoom.gr - Εύβοια News
BANNER TRIACON

Η Κύμη κέρδισε με 69-73 τον Ηρακλή στον αγώνα για τη β΄ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος που πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη (21-09-2016) στο Ιβανώφειο...

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου που "απέδρασε" με τη νίκη-πρόκριση από τη Θεσσαλονίκη, θα τεθεί αντιμέτωπη με το Ρέθυμνο στον επόμενο γύρο του θεσμού.

Ο Ηρακλής μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, αλλά μετά το γρήγορο 7-2, η Κύμη απάντησε και με όπλο την άμυνα και επί μέρους σκορ 3-16, πήρε προβάδισμα με +11 (10-21, στο 10'). Οι παίκτες του Αλεξανδρή δεν πέτυχαν καλάθι για οκτώ λεπτά και η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο.

Μάλιστα, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την διαφορά στους 20 πόντους (21-41).

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν τρόπο να διατηρούν μία πολύ μεγάλη διαφορά (31-52, στο 26'). To 41-57 της τρίτης περιόδου φάνηκε να μετατρέπει το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Ωστόσο, ο Ηρακλής έκανε την «αντεπίθεσή» του και μείωσε σε 57-64. Με 1:30 να μένει για το φινάλε, το σκορ ήταν 62-67, αλλά η Κύμη κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμα και να πάρει τη νίκη-πρόκριση με 69-73.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 21-41, 41-57, 69-73