![](https://1.bp.blogspot.com/-7t82DFkSA5Y/WIJABwlZEuI/AAAAAAABu4k/xx0LimNhtyIs1QPcYpp3t9eVcnDPPxLXwCLcB/s640-rw/%25CE%25A0%25CE%25A1%25CE%259F%25CE%25A3%25CE%25A4%25CE%2599%25CE%259C%25CE%259F-10.jpg)
Υποχρεωτική είναι η αποδοχή πλαστικού χρήματος από 1η Φεβρουαρίου για όλα τα μαγαζιά και τις επιχειρήσεις, σύμφωνα με το ν.4446/2016 (Φ.Ε.Κ. Α’ 240/22.12.2016)...
Το υπουργείο Οικονομικών και η Α.Α.Δ.Ε θα λαμβάνουν από τους Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών τα πλήρη στοιχεία από τις ηλεκτρονικές συναλλαγές των επιχειρήσεων.
Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Χαλκίδας, Νίκος Αίσωπος ενημέρωσε τα μέλη του για την υποχρέωση και επεσήμανε ότι για τους παραβάτες προβλέπεται πρόστιμο ύψους 1.000 ευρώ.
Το υπουργείο Οικονομικών και η Α.Α.Δ.Ε θα λαμβάνουν από τους Παρόχους Υπηρεσιών Πληρωμών τα πλήρη στοιχεία από τις ηλεκτρονικές συναλλαγές των επιχειρήσεων.
Ο πρόεδρος του Εμπορικού Συλλόγου Χαλκίδας, Νίκος Αίσωπος ενημέρωσε τα μέλη του για την υποχρέωση και επεσήμανε ότι για τους παραβάτες προβλέπεται πρόστιμο ύψους 1.000 ευρώ.