Κύμη - Άρης 77-80: Ήττα «θρίλερ» στην παράταση - Πλησίασε στον ένα βαθμό ο Απόλλων Πάτρας (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Από τις 17 Δεκεμβρίου του 2016 είχε να κερδίσει εκτός έδρας ο Άρης ο οποίος τα κατάφερε τελικά στο Κλειστό της Κανήθου και νίκησε την Κύμη με 77-80 σε ματς-«θρίλερ» που κρίθηκε στην παράταση (71-71)!

Διαστάσεις «θρίλερ» παίρνει και η μάχη της παραμονής καθώς ο Απόλλων Πάτρας κέρδισε (83-67) τον Κολοσσό Ρόδου και πλησίασε στον ένα βαθμό την Κύμη, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο τα πάντα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο, κυρίως γιατί οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξαν εξαιρετική άμυνα. Υποχρέωσαν την Κύμη να πετύχει μόλις ένα σουτ εντός παιδιάς (1/11) και 3/6 βολές σε ολο το δεύτερο δεκάλεπτο. Με σωστή κυκλοφορία της μπάλας, πλήρης κυριαρχία στο ριμπάουντ (30-15, εκ των οποίων τα 13 ήταν επιθετικά) και βελτίωση των ποσοστών ευστοχίας (5/12δπ., 3/7τρ.) οι κίτρινοι γύρισαν το ματς. Προηγήθηκαν για πρώτη φορά με 20-21 (13’) και με συνεχόμενα τρίποντα από Ζάρα και Φλιώνη ξέφυγαν με 24-29 (17’) και 24-33 (19’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη έφερε τα πάνω κάτω και στο 23΄ με το τρίποντο του Τσούπκοβιτς μείωσε στο καλάθι σε 36-38 αλλά το τάιμ άουτ που πήρε ο Πρίφτης δεν επέτρεψε στους παίκτες του Μπρατσιάκου να φθάσουν στην ισοφάριση και να προηγηθούν και πάλι.
Ο Άρης έτρεξε ένα σερί 2-8 και έκανε το 38-46 και παρά το τάιμ άουτ που πήρε ο Μπρατσιάκος ο Ζάρας με το τρίποντό του έστειλε τη διαφορά στο +10 για τους "κίτρινους" για το 42-52.
Η Κύμη ωστόσο δεν το έβαλε κάτω και όταν η ομάδα της Θεσσαλονίκης πήγε ξανά την υπέρ της διαφορά στο +10 για το 57-67 με το τρίποντο του Γιάνκοβιτς στο 34΄ ξεκίνησε την αντεπίθεσή της. Με ένα σερί 12-2 ισοφάρισε με το τρίποντο του Πάλμπλαντ σε 69-69 1:46 για το 40΄ και προηγήθηκε με τις 1/2 των Τουντζιαράκη και Σταμάτη με 70-69 και 71-69.
Ο Άρης ισοφάρισε στα 16" με τις 2/2 βολές του Κάμινγκς σε 71-71 και ο Μπρατσιάκος πήρε τάιμ άουτ. Ο Ξανθόπουλος θα κλέψει από τον Καντέ και στα 4" είναι η σειρά του Πρίφτη για να καλέσει τάιμ άουτ με τον Ντραγκίσεβιτς να αστοχεί στο τρίποντο της νίκης και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Κάμινγκς "καθάρισε" για τον Άρη οδηγώντας τον στη νίκη με 77-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 25-35, 50-57, 71-71(κ.δ.), 77-80(παρ.).

ΚΥΜΗ (Μπρατσιάκος): Ντίξον 3(1), Τουντζιαράκης 13, Σχίζας 7, Καντέ 7(1), Σιγκούνας, Τσούπκοβιτς 14(3/8τρ.), Κωνσταντακόπουλος, Κοστόβ 10(2), Σταμάτης 12, Πάλμπλαντ 3(1), Όρτον 8.

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον, Ξανθόπουλος 12(2τρ., 5ριμπ., 5ασ.), Φλιώνης 3(1), Τσαϊρέλης 5(1), Κάμινγκς 17, Ζάρας 13(3/6τρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 14(1τρ., 10ριμπ.), Καββαδάς 9(10ριμπ.), Ντραγκίσεβιτς 3.