Κύμη - Κολοσσός Ρόδου 74-64: Νίκη-ανάσα στη Κάνηθο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
BANNER TRIACON

Κύμη - Κολοσσός Ρόδου 74-64: Νίκη-ανάσα στη Κάνηθο (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Ένα σερί 19-0 στην τέταρτη περίοδο... άλλαξε τις ισορροπίες στο κλειστό της Κανήθου με την Κύμη να επικρατεί με 74-64 του Κολοσσού Ρόδου και να παίρνει βαθμολογική ανάσα στη «μάχη» για την παραμονή στην STOIXIMAN.gr Basket League, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος...

ΒΙΝΤΕΟ
Οι δύο ομάδες, μπήκαν στο παιχνίδι με διαφορετικό κίνητρο για τους δύο βαθμούς με τον παιχνίδι να είναι ντέρμπι από την αρχή του αγώνα. Στην πρώτη περίοδο η Κύμη και ο Κολοσσός ευστόχησαν σε οκτώ τρίποντα με το σκορ να ανεβαίνει και το φινάλε της να τους βρίσκει ισόπαλους με 23-23

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο, συνέχισαν να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και τρία λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Κολοσσός μείωσε σε 34-33. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με έξι πόντους από τον Τουντζιαράκη και ένα τρίποντο από τον Κοστόφ, έτρεξαν ένα σερί 9-0 ανεβάζοντας την υπέρ τους διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (43-33) πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο με 43-36
Με πέντε σερί πόντους του Ρέλεφορντ, ο Κολοσσός Η Hotels κάλυψε άμεσα τη διαφορά μειώνοντας στο 22' σε 43-41. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν βραχεία κεφαλή στο σκορ και περίπου τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του δεκαλέπτου ο Σταμάτης με εύστοχο τρίποντο έκανε το σκορ 50-46. Μέχρι και το τέλος της περιόδου όμως οι Ευβοιώτες ευστόχησαν μόλις σε δύο βολές με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι που έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 8-2 να προσπεράσουν με 54-52.
Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στην τέταρτη περίοδο ο Κολοσσός με ένα κάρφωμα του Ουότσον και ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου ξέφυγε με +7 (52-59). Σε εκείνο το σημείο όμως άρχισε η αντεπίθεση της Κύμης Seajets. Στο επόμενο εξάλεπτο οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε πέντε τρίποντο και με τον Καντί να σημειώνει 10 πόντους, έτρεξαν ένα σερί 19-0 και προσπέρασαν με 71-59 με δύο λεπτά να απομένουν για το φινάλε. Η ομάδα της Ρόδου δεν κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι με την Κύμη Seajets να πανηγυρίζει την έβδομη φετινή της νίκη, όλες μέσα στο κλειστό της Κανήθου.

Η Κύμη έχει 28 βαθμούς ενώ ο Απόλλων Πάτρας 25 με ένα παιχνίδι λιγότερο. Την επόμενη αγωνιστική η ομάδα του Βασίλη Μπρατσιάκου αγωνίζεται εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64.

Κύμη (Μπρατσιάκος): Καντί 23(4), Κούπκοβιτς 9(3), Κοστόφ 9(2), Πάχλμπλαντ 6(2), Ορτον 8, Σχίζας 2, Σιγούνας, Κατρανάς, Κωνσταντακόπουλος, Σταμάτης 4(1), Ντίξον, Τουντζιαράκης 13(1)

Κολοσσός (Λυκογιάννης): Ρέντιτς 9, Σαλούστρος, Ρέλεφορντ 18(3), Βασιλόπουλος 9(2), Χολ 12(2), Λιάπης, Τσούκου 4, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχονεν 6(1), Παπαδάκης, Γουότσον 6