Κύμη - Ολυμπιακός 56-85: «Ερυθρόλευκη» προπόνηση στη Χαλκίδα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Κύμη - Ολυμπιακός 56-85: «Ερυθρόλευκη» προπόνηση στη Χαλκίδα (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ολυμπιακός στη Χαλκίδα καθώς οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στο «Τ. Καμπούρης» της Κύμης με 85-56 - Αυτή ήταν η πρώτη νίκη στη φετινή Stoiximan.gr Basket League για τον περυσινό δευτεραθλητή, αντίθετα η ομάδα της Εύβοιας μετρά δύο ήττες σε ισάριθμους αγώνες...

ΒΙΝΤΕΟ
Οι δύο προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες που είχαν στη διάθεσή τους με τον Γιπάννη Σφαιρόπουλο να βλέπει τους 11 από αυτούς -εξαίρεση ο Μπράιαν Ρόμπερτς- να σκοράρουν. Οι «ερυθρόλευκοι» τελείωσαν το παιχνίδι με 30/60 σουτ εντός παιδιάς σε αντίθεση με την Κύμη που είχε 22/65 ενώ είχαν ακόμα τις διπλάσιες ασίστ (24 έναντι 12) αλλά και 23 περισσότερα ριμπάουντ (51 έναντι 28). Οι γηπεδούχοι πλήρωσαν σε σημαντικό βαθμό την αστοχία τους ενώ είναι χαρακτηριστικό πως τελείωσαν με 33% (μόλις 6/18) από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.
Με τον Χόλις Τόμπσον να σημειώνει 13 πόντους στην πρώτη περίοδο έχοντας 5/5 δίποντα και 1/1 τρίποντο, ο Ολυμπιακός ανέβασε σταδιακά την υπέρ του διαφορά που έφτασε στο 7' σε διψήφια επίπεδα (6-17 με τρίποντου του Τόμπσον) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 21-10.

Συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την υπέρ τους διαφορά και δύο περίπου λεπτά πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους ο Δημήτρης Αγραβάνης έκανε το σκορ 42-21 υπέρ του Ολυμπιακού. Η ομάδα της Κύμης δεν μπόρεσε να βρει απαντήσεις με την ομάδα του Πειραιά να κλείνει το πρώτο μέρος προηγούμενη με +20 (23-43).
Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ένα μικρό σερί 6-0 των γηπεδούχων τους επέτρεψε να μειώσουν σε 33-45 στο 23' όμως η συνέχεια άνηκε στον Ολυμπιακό που τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-2 ως το τέλος της περιόδου, ολοκλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 61-35.

Η Κύμη συνέχισε να είναι άστοχη και ο Ολυμπιακός με γκολ φάουλ του Αγραβάνη στο 34' προηγήθηκε για πρώτη φορά με +31 (72-41) που ήταν και η μεγαλύτερη που πήρε στην αναμέτρηση. Μέχρι το φινάλε του αγώνα η εικόνα δεν άλλαξε με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στην τελική επικράτηση με 85-56.

Τα δεκάλεπτα: 10-21, 23-43, 35-61, 56-85

Κύμη (Καστρίτης): Οκερεαφόρ 11 (2), Τσαγκαράκης 10 (2), Γλυνιαδάκης 2, Ο' Μπράιεν, Σμιθ 5, Μανωλόπουλος 6 (2), Έντουαρντς, Γερομιχαλός, Τζόουνς 10, Σακελλαρίου, Τρέιλορ 12, Μητσιμπόνας

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Αγραβάνης 11 (6ριμπ., 0/5 τρ.), Μιλουτίνοφ 12 (4ριμπ., 2κλ., 2κοψ.), Στρέλνιες 2 (5ασ.), Μάντζαρης 4 (5ριμπ.), Τόμπσον 18 (2), ΜακΛίν 4, Τολιόπουλος 11 (3), Παπαπέτρου 9 (1τρ., 7ριμπ.), Αρσενόπουλος 4, Ρόμπερτς, Μπόγρης 2, Πρίντεζης 8 (8ριμπ., 5ασ.)