Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2: Στην κορυφή και πάλι η Ένωση! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Λεβαδειακός - ΑΕΚ 0-2: Στην κορυφή και πάλι η Ένωση!

Την κορυφή της Σούπερ Λίγκας συνεχίζει να απολαμβάνει η ΑΕΚ - Με show των Λιβάγια και Αραούχο καθάρισε τη νίκη στη Βοιωτία επικρατώντας με σκορ 0-2 του Λεβαδειακού...

Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο, όμως η μαζική άμυνα των Βοιωτών δεν τους επέτρεψε να βρουν δίχτυα. Η… δουλειά έγινε στο 52ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι Αραούχο και Λιβάγια «έκρυψαν» την μπάλα και ο Κροάτης με υπέροχο… τσίμπημα την έστειλε στα δίχτυα.

Το ματς τελείωσε στο 66’ όταν ο Τσιντώτας με βολέ-διαβήτη βρήκε τον Λιβάγια, ο οποίος δεν νίκησε τον Εμπασί, όμως ο Αραούχο στην επαναφορά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 90’ είχε δοκάρι με δυνατό σουτ ο Μπακασέτας και στην τελευταία φάση (90+3') σημάδεψε το οριζόντιο και ο Ιωαννίδης στη μοναδική ουσιαστική ευκαιρία των γηπεδούχων στο ματς.

Έτσι, η ΑΕΚ έφτασε τους 27 βαθμούς και διατηρήθηκε στο +1 από τον δεύτερο Ολυμπιακό και στο +2 από τον τρίτο ΠΑΟΚ.

Ο Λεβαδεικός έμεινε στους 15 βαθμούς γνωρίζοντας την πρώτη του φετινή εντός έδρας ήττα, ενώ έμεινε για έκτο σερί ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.