Ολυμπιακός - Κύμη 93-78: Την «καθάρισε» στο τέλος! (ΦΩΤΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News
ΠΑΣΧΑΛΙΝΕΣ ΕΥΧΕΣ 2024

Ολυμπιακός - Κύμη 93-78: Την «καθάρισε» στο τέλος! (ΦΩΤΟ)

Ο Ολυμπιακός έκανε… αγγαρεία στο ΣΕΦ στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα με την Κύμη, αλλά στα τελευταία λεπτά σοβαρεύτηκε και οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 93-78...

Με το μυαλό όλων να είναι στην αναμέτρηση με την Ρεάλ Μαδρίτης (9/2), η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρουσιάστηκε νωχελική κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κύμη και παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (14-7) στο 5ο λεπτό, ωστόσο η Κύμη ανέβασε αισθητά τις «στροφές» της στη συνέχεια και ισορρόπησε. Μάλιστα, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ισοφάρισε σε 19-19 (9'), ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4 (25-21).

Ένα... τετράποντο του ΜακΦάντεν έφερε τους φιλοξενούμενους στο +6 (29-23) στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με την Κύμη να ανεβάζει την διαφορά και στους οκτώ πόντους (37-29) στο 15ο λεπτό. Σπανούλης και Τολιόπουλος βοήθησαν τον Ολυμπιακό να τρέξει ένα σερί 10-0 και να ανακτήσει πάλι το προβάδισμα (39-37, 16'). Η Κύμη πέρασε ξανά μπροστά με καλάθι του Γλυνιαδάκη (44-43, 19'), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται σε απόλυτη ισορροπία (46-46).
Στο ίδιο τέμπο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν συνεχώς στο σκορ, με τον Ολυμπιακό και την Κύμη να απαντούν σε κάθε προσπάθεια των αντιπάλων τους. Ένα δίποντο του ΜακΓκί έφερε την Κύμη στο +3 (55-52, 24'), όμως ο Ρόμπερτς απάντησε άμεσα (55-55, 25'), με την ισοπαλία να είναι το... κυρίαρχο σκορ στη συνέχεια. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκλεισε πάντως την τρίτη περίοδο έχοντας την μικρότερη δυνατή διαφορά (66-65).
Ο Κάιλ Ουίλτζερ ανέλαβε... δράση στα πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου και με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στους γηπεδούχους (78-70, 35'). Ρόμπερτς και Μιλουτίνοφ έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +14 (84-73, 37') και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν σαφώς πιο ήρεμα για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι έφτασαν στη νίκη με το τελικό 93-78, με όπλο και την καλή τους άμυνα.

Δεκάλεπτα: 21-25, 46-46, 65-66, 93-78