Κύμη - Ολυμπιακός 67-88: Σοβαρεύτηκαν οι «ερυθρόλευκοι» και πέρασαν άνετα στα ημιτελικά (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Την πρόκριση του στους ημιτελικούς του πρωταθλήματος, εξασφάλισε ο Ολυμπιακός, που πέρασε εύκολα από τη Χαλκίδα νικώντας την Κύμη με 67-88...

Οι γηπεδούχοι έβαλαν και πάλι δύσκολα στους Πειραιώτες για κάτι παραπάνω από 20 λεπτά, όμως αυτή τη φορά οι «ερυθρόλευκοι» δεν… αστειεύτηκαν και με βομβαρδισμό από την περιφέρεια… καθάρισαν το παιχνίδι, φτάνοντας εύκολα στη νίκη – πρόκριση με.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της Κύμης θύμισε αρκετά το αντίστοιχο διάστημα του αγώνα του ΣΕΦ.

Ένα γρήγορο 8-2 των γηπεδούχων στην έναρξη της δεύτερης περιόδου του έφερε σε απόσταση αναπνοής από τον Ολυμπιακό καθώς στο 13' ο Τζόουνς με τρίποντο έκανε το 21-23. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να κρατά το προβάδισμα στο σκορ, με την Κύμη όμως να πλησιάζει κι άλλο όταν ο Μακ Φάντεν με τρίποντο έκανε το 28-29 στο 16'. Δύο τρίποντα από τον Στρέλνιεκς και ένα από τον Μάντζαρη, έφεραν και πάλι τον Ολυμπιακό στο +8 (30-38) στο 18' με την Κύμη όμως να μειώνει και πάλι (37-40) στο φινάλε του πρώτου μέρους.
Με τη συμπλήρωση δύο λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο ο Μανωλόπουλος με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην Κύμη με 42-41, όμως η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στον Ολυμπιακό.

Στα επόμενα 10 αγωνιστικά λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 29-7. Σε αυτό το διάστημα οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε επτά λάθη, ενώ είχε 5/12 βολές, 1/6 δίποντα και 0/5 τρίποντα.

Αποτέλεσμα ήταν ο Ολυμπιακός να προηγηθεί με 70-49 στο 32' και ουσιαστικά να βάλει τις βάσεις για τη νίκη του, καθώς η Κύμη δεν κατάφερε να επιστρέψει. Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 67-88 και παράλληλα την πρόκριση για τους ημιτελικούς.
Αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Νίκου Μπάρλου στην Stoiximan.gr Basket League. O πολύπειρος γκαρντ έχει ανακοινώσει την αποχώρησή του από την ενεργό δράση και πριν από την έναρξη του αγώνα, βραβεύθηκε για την παρουσία του στα παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 37-40, 49-63, 67-88

Κύμη (Καστρίτης): Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), ΜακΓκι 13 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 15 (2), Σμιθ 13 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 8, Βίλιαμσον, Μαργέλης 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 4 (5 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 7 (9 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 12 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (1), Τολιόπουλος 3(1) Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 14 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).