Κολοσσός Ρόδου - Κύμη 97-90: Κατέρρευσε στη παράταση και γνώρισε δεύτερη συνεχόμενη ήττα! (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ) | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Δύο εξτρά πεντάλεπτα χρειάστηκαν στο «Βενετόκλειο» για να κριθεί ο νικητής...

Ο Κολοσσός H Hotels επικράτησε με 97-90 της Κύμη κατακτώντας την πρώτη του φετινή νίκη, έπειτα από τρεις αγωνιστικές στην Betshop Basket League.

Από την άλλη, η ομάδα της Κύμης γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από την αδιαθεσία του Κουίνσι Ντιγκς που έχασε τις αισθήσεις του και έπεσε στο παρκέ. Εν τέλει ο παίκτης του Κολοσσού σηκώθηκε και αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες οδηγήθηκε στο νοσοκομείο για τις απαραίτητες εξετάσεις.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για τις δύο ομάδες με τον Κολοσσό να βρίσκει λύσεις με τους Μαυροειδή, Ντουρέν αλλά και τον Γκιμπς που έκανε ντεμπούτο. Από την άλλη ο Μπολντς ήταν ο κορυφαίος αλλά και... μοιραίος για την Κύμη καθώς τόσο η τελευταία επίθεση της κανονικής περιόδου όσο και της πρώτης παράτασης βρέθηκαν στα χέρια, αλλά δεν είχε σωστές επιλογές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά στο σκορ από το ξεκίνημα, με τον Κολοσσό H Ηotels να προηγείται με 12-4 με καλάθι του Ντουρέν στο 4' Η Κύμη απάντησε με ένα σερί 8-0 με το οποίο ισοφάρισε ένα αργότερα σε 12-12. Ένα νέο σερί 9-0, αυτή τη φορά από τους γηπεδούχους, του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθούν για πρώτη φορά με +9 (23-14) ενάμισι λεπτό πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου. Η Κύμη κατάφερε να μειώσει σε 25-19 στο τέλος του δεκαλέπτου με τρίποντο του Στυλιανού.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα και στις αρχές της δεύτερης περίοδο, με τον Άσκα να διαμορφώνει στο 14' το 30-23. Η Κύμη με δύο καλάθια του Τουτζιαράκη μείωσε (30-27) ενώ στο 17' ο Μπολντς με εύστοχο τρίποντο έφερε το παιχνίδι στον πόντο (35-34). Ο Κολοσσός H Hotels ωστόσο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του και με βολές του Μαυροειδή έκλεισε το πρώτο μέρος στο +4 (42-38).

Τρία λεπτά μετά από την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Σαγκς με εύστοχο σουτ έδωσε προβάδισμα μετά από αρκετή ώρα στην Κύμη με 48-47. Δύο καλάθια του Γκιμπς έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (56-52) στον Κολοσσό όμως ο Μπολντς με μία βολή και ένα εύστοχο τρίποντο έγραψε το 56-56 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Οι συνεχόμενοι πόντοι του Μπολντς έφτασαν τους 10 με την Κύμη να ολοκληρώνει ένα σερί 10-0 που την έφερε μπροστά με 62-56 στο 32'. Επτά πόντοι όμως του Ντουρέν και ένα καλάθι του Μαυροειδή έδωσαν ξανά προβάδισμα στον Κολοσσό με 65-62. Στα 13'' για το τέλος ο Μπολντς έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ με 73-71 όμως στα 4'' ο Μαυροειδής ισοφάρισε σε 73-73. Ο Μπολντς ανέλάβε την τελευταία επίθεση της Κύμης, αστοχώντας σε τρίποντο με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Ο Κολοσσός H Hotels πήρε βραχεία κεφαλή στο εξτρά πεντάλεπτο, όμως ο Σαγκς με πέντε δικούς του πόντους έδωσε προβάδισμα στην Κύμη με 81-79 στο 44'. Ο Ντουρέν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους με 82-81 όμως ο Χόρτον με 2/2 βολές έκανε το 82-83. Ο Ντουρέν με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 83-83 με τον Μπολντς να κάνει λάθος στην τελευταία κατοχή και τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στη δεύτερη παράταση.

Εκεί ένα λεπτό πριν από το φινάλε ο Γκιμπς με εύστοχο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στον Κολοσσό H Hotels με 92-89. Ο Τουτζιαράκης με 1/2 βολές μείωσε σε 92-90 στα 56'', ο Ντουρέν αστόχησε για τους γηπεδούχους, όμως Μπολντς και Κάμφορ δεν κατάφεραν να σκοράρουν για την Κύμη. Στα 19'' ο Ντουρέν ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών για το 94-90 ενώ μετά από το νέο άστοχο σουτ του Μπολντς και του φάουλ που έκανε στη συνέχεια και πάλι Ντουρέν με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 96-90. Η Κύμη έκανε ένα ακόμα λάθος και ο Ντουρέν με 1/2 (συνολικά 5/6 στα τελευταία 20'') έγραψε το τελικό 97-90.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 42-38, 56-56, 73-73, 83-83, 97-90

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ν.Βετούλας): Μαυροειδής 22 (8/9 δίπ., 6/8 βολές, 13 ριμπ., 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Ντιγκς 6, Κέμπτον, Ντουρέν 26 (6/15 δίπ., 2/5 τρίπ., 8/9 βολές, 5 ασίστ, 3 κλεψ.), Μπράουνινγκ 17 (7/15 δίπ., 1/4 τρίπ., 8 ριμπ., 4 ασίστ, 1 κλέψ.), Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Αγγελάκος 1, Παπαδάκης, Άσκα 13 (5/14 σουτ, 10 ριμπ., 2 ασίστ), Γκιμπς 12 (5/15 σουτ).

ΚΥΜΗ (Γ.Καστρίτης): Μπολντς 31 (11/20 δίπ., 2/4 τρίπ., 3/5 τρίπ., 10 ριμπ., 4 ασίστ, 2 κλεψ.), Χόρτον 14, Σαγκς 15 (1/2 τρίπ., 7 ριμπ.), Κάμφορ 2 (8 ριμπ., 5 ασίστ), Γουάσινγκτον 10, Πουλιανίτης, Τσιάρας, Στυλιανού 3 (1), Μαραγκός 3 (1), Τουτζιαράκης 5, Ουμπίλα 7.