![](https://4.bp.blogspot.com/-Rh165KAOXlQ/W93ICTi1NgI/AAAAAAACWTc/55ZLFYlYdh4XPPq56ywxgzSYsXBq7s-4ACLcBGAs/s640-rw/%25CE%259A%25CE%25A5%25CE%259C%25CE%2597.jpg)
Με τρίποντο του Ουάσινγκτον 2,1΄΄ πριν το τέλος του ματς η Κύμη πήρε τη νίκη με 74-73 κόντρα στο Περιστέρι εντός έδρας και έγραψε ιστορία καθώς προκρίθηκε για πρώτη φορά στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας...
Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε γνωρίσει την συντριβή στο ίδιο γήπεδο, πριν μία εβδομάδα από το Περιστέρι με 56-87 στο κλειστό της Κανήθου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ωστόσο στον αγώνα του κυπέλλου οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί.
Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε γνωρίσει την συντριβή στο ίδιο γήπεδο, πριν μία εβδομάδα από το Περιστέρι με 56-87 στο κλειστό της Κανήθου για την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος, ωστόσο στον αγώνα του κυπέλλου οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν εντελώς διαφορετικοί.
![](https://2.bp.blogspot.com/-8Ffo58fwk5I/W93J62j0wmI/AAAAAAACWTo/2atledrtkzUBuncWMFK5p528gA-K6uROQCLcBGAs/s640-rw/%25CE%259A%25CE%25A5%25CE%259C%25CE%2597-10.jpg)
Σε ένα ματς - θρίλερ ο Ντιβόν Ουάσινγκτον με τρίποντο 2,1’’ πριν από το φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 74-73 κόντρα στο Περιστέρι, το οποίο από την πλευρά του γνώρισε την πρώτη του ήττα σε επίσημο παιχνίδι τη φετινή χρονιά.
![](https://4.bp.blogspot.com/-HeVpEiuaQhk/W93J8PthH6I/AAAAAAACWTs/MtTi3ptpoWsfcrohjoqT8YC6nj2eyrYAwCLcBGAs/s640-rw/%25CE%259A%25CE%25A5%25CE%259C%25CE%2597-30.jpg)
Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε το προβάδισμα με δίποντο του Χάροου (73-71), 11,7΄΄ πριν από το φινάλε του αγώνα, όμως είχε υπολογίσει χωρίς τον «ξενοδόχο», με τον Αμερικάνο φόργουορντ να λυτρώνει την ομάδα του στο τέλος και να της δίνει τη μεγάλη νίκη.
![](https://4.bp.blogspot.com/-1ZZZ7zSC-yY/W93KMqFzpQI/AAAAAAACWT4/TZg49K3zih8kYxBub-SVkIunHSQkY0khACLcBGAs/s640-rw/%25CE%259A%25CE%25A5%25CE%259C%25CE%2597-20.jpg)
Τα δεκάλεπτα: 12-25, 34-41, 57-54, 74-73
Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 9, Σαγκς 22 (3), Μπολντς 18 (1), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (2τρ., 10ριμπ.), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας 3 (1).
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 13, Κλαρκ 3, Σίρκο 3 (1), Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 8, Χάροου 14 (2).
Κύμη (Καστρίτης): Χόρτον 9, Σαγκς 22 (3), Μπολντς 18 (1), Τουτζιαράκης 6, Κάμφορ 6, Ουάσινγκτον 6 (2τρ., 10ριμπ.), Τσιάρας 2, Πουλιανίτης 2, Μαραγκός, Μητσιμπόνας 3 (1).
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 6, Μουράτος 4, Αγραβάνης 3, Ντάνιελ 13, Κλαρκ 3, Σίρκο 3 (1), Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 8, Χάροου 14 (2).