Κύμη - Πανιώνιος 92-82: Έφτασε τις 3 νίκες και πήρε «ανάσα» - Τελικοί οι επόμενοι αγώνες! | EviaZoom.gr - Εύβοια News

Την τρίτη νίκη της στο πρωτάθλημα πέτυχε η Κύμη απέναντι στον Πανιώνιο με 92-82, (τον οποίο έχει κερδίσει 2 φορές), κάτι που έφερε τις δύο ομάδες στους 17 βαθμούς, έναν πόντο πάνω από την επικίνδυνη ζώνη που οδηγεί στην Α2...

Πρόκειται για νίκη - «ανάσα», ωστόσο η ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού έχει πολύ δουλειά μπροστά της για να παραμείνει στην κατηγορία. Την επόμενη αγωνιστική η Κύμη αγωνίζεται στο Φάληρο με τον Ολυμπιακό, ενώ ο Πανιώνιος υποδέχεται στην έδρα του τον Ήφαιστο Λήμνου, τον οποίο αν κερδίσει θα ξεφύγει πάλι στη βαθμολογία.

Στις δύο τελευταίες θέσεις με 16 βαθμούς βρίσκονται το Ρέθυμνο (έχασε 78-88 από τον ΠΑΟΚ) και ο μαχητικός Κολοσσός Ρόδου ο οποίος ηττήθηκε δύσκολα στην Πάτρα από τον Προμηθέα με 101-95 (!).

Το παιχνίδι που θα κρίνει σε μεγάλο βαθμό την παραμονή είναι αυτός της 2ης Φεβρουαρίου στη Χαλκίδα, ανάμεσα σε Κύμη - Κολοσσό Ρόδου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα, ο Πανιώνιος είχε σταθερά το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο και στο φινάλε του είχε πετύχει 27 πόντους, επίδοση εντυπωσιακή για αγώνα τέτοιας κρισιμότητας.

Τα πέντε τρίποντα του Ματ Γουίλιαμς στην περίοδο δεν τρόμαξαν τους «κυανέρυθρους», που όμως στη συνέχεια κατέρρευσαν. Έμειναν χωρίς σκορ για τέσσερα λεπτά, βρέθηκαν στο -6 (33-27), πληγώθηκαν από τον εξαιρετικό Σαγκς και ήταν μάλλον... τυχεροί που στο ημίχρονο βρίσκονταν πίσω με οκτώ (48-40).

Οι γηπεδούχοι είχαν δώσει τον δικό τους ρυθμό στο ματς, ο Λιούις κι ο Γουάσινγκτον έγραψαν μαζί με τον Χόρτον το 56-45 στο 24', η διαφορά έφτασε έως τους 14 (62-48 στο 27), ο Πανιώνιος όμως άντεξε και τη μάζεψε στους οκτώ (64-57) στο τέλος της τρίτης περιόδου για να μείνει ζωντανός στη διεκδίκηση της νίκης.

Χάρις και Παπαντωνίου μείωσαν δύο φορές στο καλάθι (66-64 και 69-67), όμως ο Σαγκς κι ο Γουάσινγκτον κράτησαν όρθια την Κύμη πριν ο Χόρτον κι ο Γουίλιαμς γράψουν το 80-71 στο 37' που δεν μπορούσε πια να ανατραπεί.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 48-40, 64-57, 92-82

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 18 (7/10 δίποντα, 4/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Σαγκς 26 (10/14 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάσινγκτον 10 (1), Λιούις 9 (5 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γουίλιαμς 21 (7/10 τρίποντα), Πουλιανίτης, Στυλιανού, Μαραγκός, Τουντζιαράκης 8, Μητσιμπόνας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 20 (3/3 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Καμαριανός 2, Ντόρσεϊ 14 (6/11 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέρι 26 (2/5 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάρις 11 (2), Ελ-Αμίν 3, Δίπλαρος, Καμπερίδης, Τέιλορ 2, Όστιν 4