ΥΔΑΤΟΡ
ΒΑΡΔΑΚΩΣΤΑΣ

Περιστέρι - Κύμη 94-93: Κατάφερε και έχασε σε ματς θρίλερ με παράταση!

Το αγνώριστο Περιστέρι επικράτησε 94-93 της Κύμης στην παράταση σε ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε με το καλάθι και φάουλ του 18χρονου Καράμπελα για την 17η αγωνιστική της Basket League...

Η Κύμη, που ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 16 πόντους, ωστόσο στα τελευταία λεπτά κατέρρευσε ανεξήγητα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι με 6/7 τρίποντα, αιφνιδιάζοντας την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 17-31, με τον Γουίλιαμς να ξεχωρίζει με 9 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Περιστεριώτες φάνηκαν να αντιδρούν και μείωσαν τη διαφορά, με την Κύμη πάντως να παραμένει μπροστά στο σκορ και να κλείνει το ημίχρονο στο +6 (39-45). Ο Σαγκς μέτρησε 13 πόντους, ενώ ο Χάροου με 9 ήταν ο πρωταγωνιστής από την άλλη μεριά.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά τη διακοπή του ημιχρόνου, με την ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού να δείχνει χαρακτήρα, ενώ το σκορ διαμορφώθηκε στο 59-65 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το Περιστέρι μπήκε αποφασισμένο να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και έφερε το ματς στα ίσια στο 35’ (70-70). Το φινάλε ήταν δραματικό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 80-80 και το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση.

Εκεί, ο Μουρ έδωσε προβάδισμα στο Περιστέρι, με τους Λιούις και Ουάσιγκτον να διαμορφώνουν το 87-92 στο 43′.
Μία όμως αμφισβητούμενη φάση, που κατέληξε σε τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, έφερε τον Μουρ να ευστοχεί σε τρεις βολές και να κάνει το 92-93. Στην επόμενη επίθεση η Κύμη έκανε λάθος με τον Καρινιάσουσκας και ο θρασύς Ζώης Καράμπελας με καλάθι έγραψε το τελικό 94-93, χαρίζοντας μία τεράστια νίκη στο Περιστέρι.

Περιστέρι (Α. Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 10, Χάροου 18 , Γκρέι 7 , Αγραβάνης 3, Μουράτος 5, Σκορδίλης 8 , Μπεντίλ 27, Καράμπελας 2, Μουρ 14

Κύμη (Ι. Κουτσός): Τουτζιαράκης 6 , Σαγκς 24 , Ουάσιγκτον 13 , ΛεΚουαν 14 , Ουίλιαμς 11 , Πουλιανίτης 3 , Χόρτον 19 , Καρινιάουσκας 3

Δεν είναι πρωταπριλιάτικο: Είχε πάει για εξετάσεις και στο Νοσοκομείο Χαλκίδας η Καμερουνέζα από τη Ριτσώνα - Εάν δεν είχε πάει στο «Αλεξάνδρα» δεν θα μαθαίναμε ποτέ ότι είχε κορονοϊό

Διαβάστε τα νέα στοιχεία για την Καμερουνέζα από την Αφρική που διέμενε στο hot spot της Ριτσώνας... Όπως αποκαλύφθηκε, πριν διαγνωστεί...