![](https://1.bp.blogspot.com/-3moMy-RaS9c/XSNZz6Fi7iI/AAAAAAACi0g/84BBVH5-x-whLRKYehjYyFqr_nI0i46BwCLcBGAs/s640-rw/%25CE%25A4%25CE%25A1%25CE%2599%25CE%25A0%25CE%259B%25CE%2595%25CE%25A4%25CE%2591.png)
Ήταν στις εθνικές εκλογές του 2015 όταν ο ΣΥΡΙΖΑ νίκησε με 20 περίπου μονάδες διαφορά τη ΝΔ στην Εύβοια και εξέλεξε 4 βουλευτές λόγω του μεγάλου ποσοστού που είχε λάβει...
Τέσσερα χρόνια μετά ωστόσο τα πάντα άλλαξαν...
Η ΝΔ ήρθε πρώτη στην Εύβοια, -έστω και με μικρή διαφορά-, ενώ οι τρεις από τους τέσσερις βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ δεν επανεκλέγησαν.
Γιώργος Ακριώτης, Τάσος Πρατσόλης και Ζωή Λιβανίου έμειναν εκτός βουλής.
Αντίθετα επανεκλέγεται ο Βαγγέλης Αποστόλου, ο οποίος μάλιστα κατέλαβε την πρώτη θέση, ενώ τον δρόμο για την βουλή παίρνει για πρώτη φορά ο πρώην Δήμαρχος Σκύρου, Μιλτιάδης Χατζηγιαννάκης, ο οποίος ήρθε δεύτερος.