![](https://1.bp.blogspot.com/-QLYkWsMLd8Y/X6WkfKpzeBI/AAAAAAAC3XE/Gz4m7Fkdw6cv9JFvVE0eIagHC41SBYFpACLcBGAsYHQ/w640-h406-rw/%25CE%2591%25CE%2598%25CE%2597%25CE%259D%25CE%2591%25CE%2599%25CE%259F%25CE%2599-%25CE%259F%25CE%259A.png)
Χαρακτηριστικό της μαζικής «απόδρασης» από το κλεινόν άστυ, το γεγονός ότι μόλις μέσα σε τρεις ώρες πέρασαν από τα διόδια Αφιδνών και Ελευσίνας, στις πύλες εξόδου της Αθήνας, περισσότερα από 12.000 ΙΧ.
Ενδεικτικό της κατάστασης είναι ότι μέχρι τις 15.00 είχαν φύγει από την πρωτεύουσα 32.000 οχήματα και δύο ώρες μετά το νούμερο έφτασε τις 44.000. Δηλαδή εξήλθαν από την πόλη μέσα σε δύο ώρες περίπου 12.000 οχήματα. Την ίδια ημέρα πριν από μία εβδομάδα είχαν εξέλθει από την πρωτεύουσα 35.000 οχήματα.Το αδιαχώρητο επικράτησε και στους σταθμούς των ΚΤΕΛ καθώς πολλοί φοιτητές επιστρέφουν στα πατρικά τους για να περάσουν οικογενειακώς την καραντίνα.
ΒΙΝΤΕΟ